„U” Mobitelco, aproape calificată în „Final-Four-ul” CEBL

0

Baschetbaliştii de la „U” Mobitelco au făcut un pas foarte important spre calificarea în primele patru echipe ale Cupei Europei Centrale

Echipa antrenată de Marcel Ţenter a obţinut cea de-a doua victorie în CEBL, împotriva cehilor de la BK Prostejov, scor 81-73 şi a făcut un pas uriaş spre calificarea în careul de aşi al competiţiei. Cu excepţia începutului de meci, când cehii au condus cu 2-0, clujenii au controlat partida şi au condus în permanenţă pe tabela de marcaj. Primul sfert s-a încheiat cu 24-15 pentru „studenţi”, iar la pauza mare a avantajul a scăzut cu un punct, intrându-se la cabină cu scorul de 44-36.

Cu Zoran Krstanovic în mare formă sub panou, clujenii au controlat şi sfertul trei al partidei, la capătul căruia tabela arăta 66-57. Ultima parte a meciului i-a găsit pe cehi mai motivaţi, dar nu au avut tăria să întoarcă rezultatul, iar „U” Mobitelco s-a impus cu 81-73.

Cel mai bun marcator al fost Zoran Krstanovici, cu 20 de puncte reuşite şi 5 recuperări, urmat de Silvăşan, cu 15 puncte. Al treilea a fost Lawrence (14 puncte şi 4 pase decisive). De partea celalată, cel mai prolific marcator a fost Landry, cu 26 de puncte în partida din Sala Sporturilor „Horia Demian”.