„U“ Jolidon a defilat cu Rulmentul Braşov

0
Simona Vintilă a fost din nou printre cele mai bune jucătoare clujence

Handbalistele de la „U" Jolidon au câştigat fără probleme partida disputată aseară, în Sala Sporturilor „Horia Demian", cu Rulmentul Braşov, scor 35-24. După o primă repriză mai puţin reuşită, elevele lui Covaciu s-au mobilizat şi au câştigat cele două puncte

Etapa a 18-a din Liga Naţională de Handbal s-a dovedit una excelentă pentru clujence, care au câştigat şi se menţin în cursa pentru locul 2 la finalul sezonului, care duce la participarea în Liga Campionilor. După o primă repriză mai slabă, fetele lui Covaciu au revenit în partea a a doua şi s-au impus fără probleme.

Cele mai bune marcatoare ale gazdelor au fost Magdalena Paraschiv (10 goluri), Simona Vintilă (9) şi Roxana Joldeş (4). În urma rezultatului, clujencele rămân pe poziţia a doua a clasamentului, cu 25 de puncte, fiind la 9 lungimi de liderul Oltchim.