„U” Cluj a încheiat turul cu o victorie

0

Universitatea Cluj s-a impus în ultima partidă a turului de campionat, scor 3-1, împotriva Minerului Lupeni. După o jumătate de campionat disputată, „studenţii” se află pe locul trei al clasamentului, la patru puncte de liderul seriei.

În aplauzele suporterilor, parcă din ce în ce mai mulţi pe arena „Clujana”, „Şepcile Roşii” şi-au luat adio de la acest an, cu o victorie. Minerul, echipă antrenată de Petre Gigiu, tehnician care în trecut a pregătit şi Universitatea, a fost o victimă sigură în faţa dorinţei uriaşe de victorie a elevilor lui Cristi Dulca. Clujenii au dominat partida de la un capăt la celălalt şi s-au impus, scor 3-1.

Prima ocazie de gol a partidei a venit în minutul 13, când Adi Popa a reuşit o cursă pe partea dreaptă, a centrat perfect pentru Ţene, iar juniorul Universităţii a trimis spre poartă. Goal-keeperul oaspeţilor a apărat, iar pe respingere a venit Lemnaru, care nu a reuşit nici de această dată să-l învingă pe Ciucă. Peste numai patru minute, „alb-negrii” au deschis scorul , cu un gol superb al lui Unguruşan.

Fundaşul dreapta a preluat o minge, a intrat în centru şi a şutat perfect de la 25 de metri, fără speranţe pentru portarul Lupeniului. „Minerii” au replicat prin Dan Deaconescu, cu un şut de la marginea careului, puţin pe lângă. Acelaşi Popa l-a servit pe Szilagyi câteva minute mai târziu, iar fundaşul a trimis puţin pe lângă buturile lui Ciucă. În finalul primei părţi, Lemnaru a reuşit o acţiune bună finalizată cu un şut în portar.

S-au dezlănţuit în partea a doua

Flavius Băd, cu preponderenţă rezervă în acest tur de campionat, a marcat pentru 2-0, în urma unei faze lucrate perfect de elevii lui Dulca. Ionescu a recuperat excelent o minge la mijlocul terenului, l-a lansat pe Ţene în banda stângă, iar acesta a trimis o centrare perfectă pentru capul lui Băd. Minutul 71 a adus şi ultimul gol clujean, după o fază marca Ţene.

Tânărul fotbalist, lansat, a şutat cu sete din interiorul careului, iar mingea a lovit bara. Ghinionistul fazei a fost Ciucă, portar care şi-a deviat mingea în propria poartă. Relaxaţi, „studenţii” au încasat un gol pe final, de la Deaconescu, jucător care a fructificat centrarea lui Gideon şi a stabilit scorul final, 3-1. În urma victoriei, Universitatea a acumulat 29 de puncte şi a terminat turul pe locul trei, în spatele formaţiilor FCM Târgu Mureş şi UTA.

Dulca, mulţumit de parcursul echipei

Antrenorul „alb-negrilor”, Cristian Dulca, s-a declarat mulţumit de acest tur de campionat, în care echipa sa a stat mereu în plasa liderului: „Ţinând cont de faptul că am preluat echipa în etapa a opta, pot să spun că sunt destul de mulţumit de acest tur. Normal că era perfect să fim pe primul loc, dar în retur sper să reuşim acest lucru. Astăzi vom avea o discuţie în care vom stabili jucătorii care vor pleca, probabil sub formă de împrumut, precum şi cei care vor veni”, a spus acesta.

„Prin prisma oraşului Cluj, Universitatea ar trebui să fie în prima ligă”