Concursul „Cu viaţa mea apăr viaţa” şi-a desemnat  câştigătorii. Locul I, adjudecat de Colegiul Naţional "Barbu Ştirbei"

0
Concursul s-a desfăşurat la ISU Călăraşi FOTO USu Călăraşi

Locul I la categoria licee a fost câştigat de Colegiul Naţional Barbu Ştirbe, iar locul I la categoria şcoli gimnaziale a fost adjudecat de Şcoala nr 1 din comuna Nana.

Pe 23 mai 2018, începând cu ora 09.00, s-a desfăşurat în incinta ISU Călăraşi, etapa judeţeană a concursului „Cu viaţa mea apăr viaţa” – ediţia  2018. Concursul cu tematică de protecţie civilă are caracter educativ, tehnico-aplicativ şi sportiv şi se organizează anual cu elevii de şcoli şi licee, fiind compus din trei probe, care urmăresc cunoaşterea actelor normative privind activitatea de protecţie civilă şi formarea deprinderilor practice pentru acordarea primului ajutor, cât şi cunoaşterea modului de folosire a mijloacelor de protecţie individuală.

Concursul presupune parcurgerea a trei probe distincte: o probă teoretică (scrisă - test grilă cu 15 întrebări) şi două practice: transportul asistat al unei persoane accidentate, aşezată pe targă, pe distanţa de 50 de metri, care presupune şi trecerea peste un obstacol (gard); iar cea de-a doua probă practică presupune deplasarea unui concurent cu masca pe figură (cu vizorul obturat) într-un raion contaminat şi cu obstacole, care este dirijat de un coechipier. La această etapă au participat elevi din 5 licee şi 11 şcoli gimnaziale din judeţul Călăraşi.

Cine a urcat pe podium

Locul I la faza judeţeană a concursului cercurilor tehnico-aplicative de elevi „Cu viaţa mea apăr viaţa”- ediţia 2018 – categoria licee -  a fost câştigat de Colegiul Naţional Barbu Ştirbei din Călăraşi, pe locul al doilea s-a clasat Liceul Teoretic Mihai Eminescu din Călăraşi, pe locul al treilea Liceul Tehnologic Dan Mateescu din Călăraşi, iar premiul Fair play a fost obţinut de echipajul  Colegiului Ştefan Bănulescu din Călăraşi.

Locul I la faza judeţeană a concursului cercurilor tehnico-aplicative de elevi „Cu viaţa mea apăr viaţa” - ediţia 2018 – categoria şcoli gimnaziale - a fost câştigat de Şcoala Gimnazială nr. 1 din comuna Nana, pe locul al doilea s-a clasat Şcoala Gimnazială nr.1 din comuna Gălbinaşi,  pe locul al treilea Şcoala Gimnazială nr.1 din comuna Unirea, iar premiul Fair-play a fost acordat echipajului de gimnaziu din cadrul Şcolii gimnaziale nr.1 din comuna Luica.