Cinci zile de meciuri. Campionatul Naţional de Box-Tineret începe la sala Polivalentă

0
Competiţia începe pe 14 octombrie la ora 17.00 Foto:Facebook

Pugilişti din toată ţara se întrec la Călăraşi, la Campionatul Naţional de Box-Tineret, începând de miercuri, 14 octombrie şi până duminică, 18 octombrie.

Peste o sută de sportivi de la mai multe cluburi din ţară au ajuns deja la Călăraşi pentru a participa la compeţitie. Clubul Sportiv Municipal Călăraşi(CSM) îi trimite în ring pe George Ceparu, Eduard Tudoran, Florin Şchiopu, Sorin Dumitru, Ionuţ Maxim şi Marian Ion.  Competiţia se va desfăşura în fiecare zi, la sala Polivalentă, începând cu ora 17.00, iar intrarea este liberă. Florin Şchiopu este unul dintre sportivii cu care Călăraşiul se mândreşte.

Anul trecut, el s-a clasat pe locul trei în topul celor buni sportivi din oraş. Este component al Lotului Naţional de Juniori şi este antrenat de Valentin Anghel. A obţinut medalie de bronz la Campionatele Europene de Juniori, Rusia, octombrie 2014, locul I la Campionatele Naţionale de Juniori, Cluj – Napoca, 7-13 aprilie.Campionatul Naţional de Box-Tineret, care a începe pe 14 octombrie, este organizat de Direcţia Judeţeană pentru Tineret şi Sport, CSM Călăraşi şi Primăria municipiului, în colaborare cu Federaţia Română de Box.

Vă recomandăm şi:

Avem un nou campion mondial la box. Mihai Nistor a cucerit centura Aiba Pro Boxing, într-o gală găzduită de Hamburg

Un călărăşean, la Campionatul Mondial de Box din Rusia. Cosmin Dima e în lotul naţional de juniori al României