Stiri din Calarasi

Începe vaccinarea elevilor din clasa a-III-a împotriva poliomielitei

2 februarie 2012, 09:51 |  Autor: Ionela Stănilă | 

Cuvinte cheie: Calarasi, vaccinare, poliomielita, copii, DSP,

Vaccinarea asigură protecţie împotriva bolii

Călăraşi

Vaccinarea asigură protecţie împotriva bolii

 

Toţi copiii din clasa a-III-a, an şcolar 2012/2012, vor fi vaccinaţi împotriva poliomielitei, în perioada 6-17 februarie. Direcţia de Sănătate Publică(DSP) din Călăraşi a precizat că vaccinarea nu are reacţii adverse severe.

Imunizarea se realizează, în prezent, printr-o singura injecţie prin care se administrează produsul biologic-vaccinul VPI)- inactivat, şi care este un produs sigur. Poliomielita este o boală foarte gravă. Din 100 de copii cu poliomielită 10 mor, 25 rămân cu paralizii uşoare-moderate, iar 15 cu paralizii severe. Menţionăm că în conformitate cu prevederile Ordinului MS 1955/1995 la înscrierea copilului într-o unitate de învătământ este obligatoriu să fie prezentate documente medicale care atestă starea lor de sănătate şi efectuarea imunizărilor profilactice obligatorii”, a precizat DSP.


Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     

    CALEA LUMINII Eveniment unic în România GALERIE FOTO

    Mii de târgovişteni au luat parte la manifestarea “Calea Luminii”, devenită deja o tradiţie. Bă ...

    Leul se sufocă fără Guvern

    Cutremurul provocat de demiterea Cabinetului Ungureanu a adus moneda naţională la minimul istor ...

    Campanie de vaccinare în şcolile brăilene

    S-a dat startul campaniilor de vaccinare în unităţile de învăţământ din judeţul Brăila. Prima ...

    Pergament cu sigiliul lui Petru Rareş, la Arhivele Naţionale din Vrancea

    Zapisul datează de la 1546 şi reprezintă un contract privind împroprietărirea unui boier al vre ...


    Mălin Bot

    Decizia de a pedala pe extremismul naţionalist, pentru a aduna voturi la alegerile locale din Odorheiu Secuiesc, plasează Partidul Civic Maghiar (PCM) în categoria partidelor-măscărici. Continuare

    Adevarul on Facebook

    Poticnelile Guvernului Ponta

    Ovidiu Nahoi

    De oriunde ar veni, uninominalul are aceleași probleme.

    România – duşmanul de serviciu

    Ion Cristoiu

    Român e, atât pentru scriitor, cât şi pentru redactor, tot ceea ce poate fi opus termenului de sovietic.

    Grăjdanul lui Ponta, Grăjdanul lui Năstase

    Grigore Cartianu

    Au trecut şase zile de când Constantin Adrian Balaban Grăjdan a folosit Guvernul pe post de maşină de spălat a chiloţilor penali ai lui Adrian Năstase.

    Preţul benzinei, umflat cu pompa

    Ovidiu Marincea

    Avem nevoie de bani la buget pentru că tocmai ne-am propus să-l ciuruim cu nişte creşteri salariale, nişte bani la pensionari... De unde îi luăm? Păi din taxe! Bun, să suprataxăm ceva! Aşa par să gândească guvernanţii, oricare ar fi ei, de 20 de ani.

    Politicienii care este

    Grigore Cartianu

    Acest articol n-ar fi existat dacă urechile autorului său n-ar fi biciuite, seară de seară, de un cuvânt folosit de politicieni precum bisturiul chirurgical de către ţapinari: „datorită“.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole