Cum să-ţi găseşti o slujbă în cele mai căutate domenii
0
Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de Muncă(AJOFM) Călăraşi îi sprijină pe şomeri pentru a-şi găsi o slujbă în domenii care prezintă dezvoltare dinamică: turism balnear, sportiv, agroturism şi ecoturism.
În calitate de partener, AJOFM pune în practică un proiect, intitulat „“Căi de Formare şi Ocupare în Sectorul Turismului Alternativ – ALTER TOUR” prin care încearcă să-i atragă pe cei fără locuri de muncă.
În grupul ţintă al proiectului au fost incluse de 341 persoane, dintre care 169 femei şi 172 bărbaţi, având calitatea de şomeri indemnizaţi sau neindemnizaţi. În perioada martie-mai 2011, 43 persoane au fost orientate către serviciile de informare şi consiliere profesională, dintre care 38 persoane au primit recomandare pentru unul din cursurile de calificare incluse in proiect: administrator pensiune, agent turism, lucrător hotelier, lucrător în agroturism.
Cursurile de formare profesională presupun atât instruire teoretică, dar şi practică. Acestea au loc în unităţi autorizate: pensiuni turistice, agenţii de turism, şi hoteluri. Serviciile oferite sunt gratuite, la fel ca şi tranportul şomerilor până la locul de desfăşurare al instruirii. Participanţii care nu sunt şomeri vor beneficia de asistenţă financiară de 500 de lei. Cei interesaţi pot obţine mai multe informaţiila sediul AJOFM, str. 13 Decembrie nr. 12 sau la numărul de telefon 0242/318.376, 0242/318.377.