14 hectare de grâu au ars într-un incendiu în apropiere de Autostrada Soarelui

0
Publicat:
Ultima actualizare:

14 hectare de grâu s-au făcut scrum din cauza inconştienţei unei persoane care a aruncat la întâmplare un rest de ţigară pe Autostrada Soarelui.

Pompierii au intervenit şi au stins incendiul cu mături, lopeţi şi celelalte echipamente din dotare în aproximativ 40 de minute. Ieri după-amiază, în jurul orei 16.45, pompierii de la Lehliu gară au fost alertaţi să intervină pentru stingerea focului care cuprinsese o cultură de grâu, pe A2, în dreptul localităţii Dâlga.

Din primele cercetări, se pare că focul a fost cauzat de un rest de ţigară aruncat pe marginea drumului. Din cauza vântului, flăcările s-au extins rapid şi au cuprins 14 hectare de grâu, valoarea pagubei fiind estimată la 48.000 de lei.



Călăraşi

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite