Stejarul Buzău uimeşte în Cupa României la rugby

0
Arhiva adevarul.ro

Performanţă remarcabilă pentru Stejarul Buzău în Cupa României la rugby! Echipa buzoiană s-a calificat în sferturile de finală ale competiţiei, după ce a învins-o, într-un meci de baraj, pe CS Năvodari, cu scorul de 21-14. În sferturile de finală, Stejarul va întâlni vicecampioana României, Ştiinţa Baia Mare, duel programat într-o singură manşă, sâmbătă, 7 mai.

Partida Stejarul Buzău – CS Năvodari s-a jucat în week-end, în Capitală, pe stadionul din Complexul „Ghencea”.

CS Năvodari a avut un început de partidă mai bun, reuşind să preia conducerea prin eseul reuşit de Onal Agiacai, transformat de Alexandru Trandafir. Buzoienii nu au cedat şi au replicat rapid, prin eseul lui Teodor Niţu, iar scorul la pauză era egal, 7-7.

În cea de-a doua parte a meciului, rugbiştii buzoieni au făcut legea pe teren, iar scorul a ajuns rapid la 21-7. Cu doar câteva minute înainte de final, rugbiştii dobrogeni au reuşit o încercare, dar tabela de marcaj a stadiomului Ghencea „îngheţat” până la final, scor 21-14 pentru Stejarul Buzău.

În sferturile de finală, Stejarul va întâlni vicecampioana României, Ştiinţa Baia Mare, duel programat într-o singură manşă, pe terenul băimărenilor, sâmbătă, 7 mai. În aceeaşi fază a competiţiei, se mai dispută partidele SCM Timişoara - CSM Olimpia Bucureşti, Steaua Bucureşti - Politehnica Iaşi şi Dinamo Bucureşti – Universitatea Cluj.

Finala Cupei României la rugby este programată pe 21 mai.