Gloria Buzău, victorie pe terenul celor de la Farul Constanţa

0
Cele două goluri ale Gloriei Buzău au fost marcate de Andrei Puşcaşu  FOTO: FC Gloria Buzău

Victorie uriaşă pentru Gloria Buzău în deplasarea de sâmbătă de la Constanţa, contând pentru etapa a şasea de play-out. Gruparea buzoiană s-a impus cu scorul de 2 - 0 în faţa formaţiei Farul Constanţa, rezultat în urma căruia Gloria şi-a asigurat în mare măsură prezenţa şi în sezonul următor în Liga a doua.

Ambele goluri ale Gloriei Buzău au fost marcate de Andrei Puşcaşu: primul în minutul 54, iar celălalt în minutul 89. Partida a fost una echilibrată, cu ocazii mari la ambele porţi, însă experienţa fotbaliştilor buzoieni s-a dovedit decisivă până la final.

În urma acestui rezultat, Gloria Buzău este în mare măsură sigură că va evolua şi în sezonul viitor în Liga a doua, în timp ce Farul Constanţa are şanse foarte mici să se salveze de la retrogradare. În celelalte partide din play-out, s-au înregistrat rezultatele: Unirea Tărlungeni - CF Brăila 0-1  şi Dunărea Galaţi - Rapid CFR Suceava 0-3.

Gloria Buzău conduce în clasamentul play-out, cu 28 de puncte, urmată de Unirea Tărlungeni, cu 27 de puncte.

Citeşte şi: Buzăul îşi revine greu după inundaţii. 40 de poduri şi podeţe trebuie refăcute