Gloria Buzău, înfrângere în primul amical al verii disputat pe teren propriu

0

Vineri seară, pe stadionul din Crâng, Gloria Buzău a întâlnit într-o partidă amicală formaţia C.F. Brăila. gruparea buzoiană a pierdut cu scorul de 2-3, după ce în urmă cu două zile, Gloria reuşise să învingă pe terenul brăilenilor cu scorul de 1 - 0.

Elevii lui Viorel Ion au dominat repriza întâi, reuşind să îşi creeze câteva situaţii clare la poarta brăilenilor, reuşind să fructifice două dintre ele.

Primul gol al partidei a fost înscris în minutul 9 de Pîrvu, care, cu un şut din alunecare de la 12 metri, a finalizat o acţiune ofensivă. Oaspeţii au restabilit egalitatea în urma unei lovituri libere executată de Nicola, în minutul 21, mingea fiind deviată în poartă de unul dintre jucătorii adverşi. Cu patru minute înainte de intrarea la cabine, formaţia din Crâng a preluat din nou conducerea pe tabelă, de această dată graţie lui Pantelie, al cărui şut din interiorul careului s-a oprit în plasa porţii.

După pauză, ca şi în meciul amical disputat miercuri între cele două echipe, brăilenii au fost cei care au condus ostilităţile. Jucătorii echipei oaspete au reuşit să întoarcă rezultatul prin golurile marcate de Nicoliţă, în minutele 54 şi 65, acesta taxând mai întâi o greşeală a fundaşilor buzoieni iar apoi, de la numai trei metri a trimis în poartă o minge revenită din bară la şutul lui Nicolescu.

Antrenorul Gloriei Buzău, Viorel Ion, a început meciul în formula: Stoicescu - Dumitrescu, Bîrsănel, Amet, Ghiţă, Marcu, Puşcaşu, N.Popescu, Pîrvu, Burlacu, Pantelie, iar pe parcurs, au mai jucat: Sîrbu, Agache, Voicu, Damaschin, Ghinea, Săceanu, Bobe, Iordache.

Noul sezon al Ligii a doua va debuta în data de 30 august.

Citeşte şi: VIDEO Atelier de croitorie pentru tinerii cu deficienţe de auz din Buzău