Stiri din Buzau

UPDATE: Buzău - Două drumuri naţionale blocate şi zeci de oameni prinşi sub nămeţi

7 februarie 2010, 11:35 |  Autor: Mirela Copariu, Florin Mitu | 

Cuvinte cheie: eveniment, buzău, mirela copariu, drumuri închise, zăpadă, viscol,

Maşinile circulă cu dificultate din cauza poleiului

Buzău

Maşinile circulă cu dificultate din cauza poleiului

 

Începând din această dimineaţă de la ora 6.00 şi până mâine la ora 6.00 pentru judeţul Buzău a fost emisă o atenţionare de cod portocaliu pentru ninsoare şi viscol. Încă de ieri după-amiază a început să ningă şi au apărut şi problemele.


Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Buzău a decis închiderea traficului rutier pe DN 22 Rm. Sărat – Brăila şi DN 2C Costeşti – Padina ca urmare a condiţiilor meteorologice dificile cauzate de ninsoare abundentă, viscol puternic, vizibilitate redusă.

Măsura a fost luată în vederea evitării înzăpezirii autovehiculelor şi pentru protejarea vieţii participanţilor la trafic.

Poliţia a instituit filtre în vederea informării conducătorilor auto cu privire la rutele pe care trebuie să se deplaseze pentru a ajunge cu bine la destinaţie.

Pe Aceeaşi Temă

În jurul prânzului 20 de autoturisme au rămas blocate în zăpadă pe DJ 203 D Maxenu-Smeeni. Cinci maşini sunt înzăpezite pe DJ 203 M C.A. Rosetti -Bălteni iar alte trei sunt blocate în nămeţi pe DJ 203 I Lipănescu-Cotorca.

Drumarii acţionează cu utilaje de deszăpezire pentru a transporta pasagerii blocaţi în maşini în cele mai apropiate localităţi dar şi pentru deblocarea drumurilor.

Pe Drumul Naţional 2B Buzău-Ploieşti se circulă cu foarte mare greutate din cauza poleiului format pe carosabil dar şi a zăpezii care este spulberată de vânt.

De asemenea, începând din această dimineaţă, de la ora 06.00, poliţiştii au luat măsura restricţionării circulaţiei autovehiculelor cu masa maximă autorizată mai mare de 3,5 tone, inclusiv a celor destinate transportului rutier public de persoane, pe drumurile naţionale din judeţul Buzău.

Pe zece drumuri judeţene circulaţia tuturor autoturismelor este închisă din cauza ninsorii şi a viscolului puternic: DJ 203C, tronsonul Mihăileşti - Câmpeni - Movila Banului, DJ 102H, tronsoanele Cotorca - Căldăruşanca; Amaru - Căldăruşanca, DJ 203I, tronsonul Scutelnici - Lipănescu; DJ 203K, pe tronsonul Vadu Paşii - Robeasca, Lopătari - Plaiul Nucului, DJ 220, tronsonul Cochirleanca - Bălăceanu, DJ 203A, Ghergheasa - Stăvărăşti, DJ 214H, Caragele - Ruşeţu, DJ 216H, Măcrina - Boldu, DJ 203 Ziduri - Bălăceanu, Valea Râmnicului - Ziduri şi DJ 203E, Ruşeţu - Padina.

Pentru a nu fi implicaţi în incidente, poliţiştii rutieri le recomandă şoferilor să evite deplasările pe distanţe mari. Dacă acest lucru este absolut necesar, conducătorii auto sunt sfătuiţi ca, înainte de a pleca la drum, să se informeze cu privire la condiţiile meteo din zonele tranzitate, să îşi echipeze autovehiculele corespunzător circulaţiei în condiţii de iarnă.

Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     


    Mălin Bot

    Decizia de a pedala pe extremismul naţionalist, pentru a aduna voturi la alegerile locale din Odorheiu Secuiesc, plasează Partidul Civic Maghiar (PCM) în categoria partidelor-măscărici. Continuare

    Adevarul on Facebook

    Poticnelile Guvernului Ponta

    Ovidiu Nahoi

    De oriunde ar veni, uninominalul are aceleași probleme.

    România – duşmanul de serviciu

    Ion Cristoiu

    Român e, atât pentru scriitor, cât şi pentru redactor, tot ceea ce poate fi opus termenului de sovietic.

    Grăjdanul lui Ponta, Grăjdanul lui Năstase

    Grigore Cartianu

    Au trecut şase zile de când Constantin Adrian Balaban Grăjdan a folosit Guvernul pe post de maşină de spălat a chiloţilor penali ai lui Adrian Năstase.

    Preţul benzinei, umflat cu pompa

    Ovidiu Marincea

    Avem nevoie de bani la buget pentru că tocmai ne-am propus să-l ciuruim cu nişte creşteri salariale, nişte bani la pensionari... De unde îi luăm? Păi din taxe! Bun, să suprataxăm ceva! Aşa par să gândească guvernanţii, oricare ar fi ei, de 20 de ani.

    Politicienii care este

    Grigore Cartianu

    Acest articol n-ar fi existat dacă urechile autorului său n-ar fi biciuite, seară de seară, de un cuvânt folosit de politicieni precum bisturiul chirurgical de către ţapinari: „datorită“.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole