La „Olimpia” returul sună bine

0
Fază de meci

În prologul etapei inaugurale a ligii secunde, FCM Bacău a terminat la egalitate, scor 0-0 cu CSM Rm. Sărat. Râmnicenii s-au descurcat de minune la primul lor meci din instorie disputat în nocturnă, plecând cu un punct mare din oraşul lui Bacovia.

Deşi au atacat din start buturile lui Budur, elevii lui Poenaru au prima ocazie mai clară abia în minutul 17. Taban prinde un şut frumos de la 25 de metri, balonul trecând la o palmă peste transversală.

După jumătate de oră de joc, gazdele înscriu prin Vajou, însă golul este anulat pe motiv de ofsaid. În minutul 39, trupa lui Ciobanu scapă fără gol la voleul lui Boboc din interiorul careului. Olimpia putea da lovitura în prelungirile primei reprize, Schwartz trage periculos de la 25 de metri, balonul trecând puţin pe lângă bara din dreapta lui Ignătescu.

Simţind că pot da lovitura, oapeţii ies hotărâţi de la cabine. În minutul 55, CSM-ul solicită penalty la intrarea lui Vajou asupra lui Ungureanu, centralul partidei lăsând jocul să continue.

După o oră de joc, o nouă fază cu cântec în careul moldavilor. Vârlan pătrunde pe dreapta centrează, Bejan deviază balonul cu mâna în propria suprafaţă de pedeapsă, şi de această dată fără urmări.

Râmnicenii primesc o lovitură grea în minutul 77, când Cucu primeşte al doilea cartonaş galben, implicit pe cel roşu. Din fericire, defensiva condusă de Târâlă a rezistat până la final, scorul de 0-0 fiind echitabil în raport cu evoluţia celor două echipe pe durata celor 90 de minute de joc.