Gloria Buzău a învins echipa lui Hagi şi urcă până pe locul opt

0
Mihai Ciobanu, antrenor Gloria Buzău

Mihai Ciobanu face minuni la Buzău. Antrenorul gălăţean a făcut echipă  redutabilă dintr-o trupă ce părea condamnată la retrogradare la startul sezonului şi care avea numai 14 jucători în lot în momentul începerii campionatului.

Gloria Buzău a obţinut astăzi o nouă victorie, a patra din acest sezon, trecând cu 2-0 (0-0) pe teren propriu de Viitorul Cosntanţa, echipa patronată de Gheorghe Hagi. Meciul a contat pentru etapa a 11-a din liga secundă.
Primul gol a fost marcat de Ungureanu, în minutul 52, dintr-un penalti obţinut de Zuluf, după ce cu trei minute înainte cei de la Viitorul Constanţa au avut o ocazie uriaşă, o bară a lui Cristocea.
Gloria Buzău şi-a mărit avantajul în minutul 74, când a marcat Vasilescu pentru 2-0.
În urma acestui succes, formaţia buzoiană a acumulat 14 puncte şi a urcat în clasament până pe locul opt în seria I.

Pentru Gloria Buzău au jucat: Budur - Filip (35' Puşcă), C. Marin, Berceanu, Otvoş - Vali Stan, Mocanu (46' Vasilescu), Prodan, Zuluf - Smedescu, Ungureanu (74' Stroe)