Gloria Buzău a înscris trei goluri în deplasarea de la Snagov

0
Mihai Ciobanu, antrenor Gloria Buzău

Formaţia buzoiană s-a impus astăzi pe terenul celor de la FC Snagov, într-o partidă din cadrul etapei a 24-a din liga secundă.

Trupa antrenată de Mihai Ciobanu s-a impus cu 3-2, după un meci extrem de spectaculos în care a fost condusă de două ori dar de fiecare dată a avut puterea să revină şi să se impună pe final.

Gazdele au deschis scorul prin Dinu (min. 19), avantaj cu care au intrat la pauză. Nemulţumit de randamentul echipei sale, antrenorul Mihai Ciobanu a efectuat două schimbări imediat după pauză, iar efectele s-au simţit din plin. Gloria a trecut la conducerea ostilităţilor şi a egalat prin Ungureanu (min. 66), în urma unei centrări perfecte a spaniolului Quimet.

Au urmat două ratări uriaşe ale buzoienilor, prin Prodan şi Quimet, ultimul scăpat singur cu portarul, dar contrar cursului jocului au înscris tot cei de la FC Snagov, prin acelaşi Dinu (min. 74).
Cei de la Gloria au reacţionat foarte repede iar după numai două minute au egalat a doua oară, prin Otvoş (min. 76).

Lovitura decisivă a fost dată în minutul 82, după o fază superbă creată de Quimet, care a pornit de la centrul terenului, a driblat patru adversari, a urmat pasa către Ungureanu la marginea careului şi finalizarea acestuia. Ungureanu a avut apoi şansa să marcheze al treilea său gol în acest joc, dar a ratat deşi a a avut doar portarul în faţă.

În urma acestei victorii, Gloria Buzău a acumulat 30 de puncte şi a urcat în clasament până pe locul 9.

FC Snagov - Gloria Buzău 2-3
V. Dinu II (19, 74) / Bg. Ungureanu (66, 82), Otvoş (76)

Snagov: Oghinciuc - M. Dumitru, Ad. Popa, I. Voicu (cpt), I. Mihai - Bereşoae (71 Bg. Stancu), Cr. Dinu (78 Hanca), V. Dinu I - V. Dinu II - Cr. Cristea, Şt. Iordache (66 R. Iancu)
Antrenor: George Dumitru
Buzău: D. Sârbu - Poteraşu (46 M. Puşcă), C. Marin (cpt)(46 C. Puşcă), Berceanu, Semeghin - Jercălău - Quimet, Horovei, D. Prodan (68 Otvoş), C. Ursu - Bg. Ungureanu
Antrenor: Mihai Ciobanu