Final trist și înfrângere nemeritată pentru HCM Constanța

0
Constănţenii speră să  facă o minune la Veszprem
Constănţenii speră să facă o minune la Veszprem

HCM Constanta a pierdut ieri la Buzău partida cu MKB Veszprem din optimile Ligii Campionilor la handbal masculin, după un meci halucinant, în care constănțenii au jucat de la egal la egal cu adversarii timp de 50 de minute.

Aproximativ 2500 de spectatori au umplut duminică Sala Sporturilor "Romeo Iamandi" din Buzău pentru întâlnirea dintre HCM Constanţa şi MKB Veszprem. Era practic prima dată când o formaţie românească atingea faza optimilor de finală ale acestei competiţii.

Cu toate că înaintea jocului maghiarii au pipat bine, MKB Veszprem, fosta echipă a lui Marian Cozma, a vrut să tranşeze calificarea încă din meciul tur, Mocsai şi elevii săi, în teren au tratat cu maximă seriozitate această dispută.

Astfel, Veszprem începe bine meciul de la Buzău şi după trei minute are un avans de două goluri (2-0), însă Csepreghi şi Toma egalează rapid.

Elevii lui Zoran Kurtes, chiar dacă pe alocuri s-au autodepăşit, au dat de o apărare puternică şi bine organizată, de fapt punctul forte al maghiarilor.

Nici măcar în superioritate numerică, pe finalul primei reprize, constănţenii nu au reuşit să spargă zidul oaspeţilor, care pe contraatac şi-au asigurat un avantaj liniştitor după primele 30 de minute de joc, 9-12.

Părea că pauza a fost un sfetnic bun pentru HCM, care imediat după revenirea de la cabine au reuşit să spargă lacătul magiar, egalând la 13.

Partida se menţine în continuare foarte echilibrată, Toma marchează din toate poziţiile, iar portarul de ocazie, George Buricea, apărând excelent în faţa lui Georg Ivancsik.

În ciuda acestei intervenţii care a menţinut egalitatea la 18 pe tabela de marcaj, oaspeţii s-au dezlănţuit pe final reuşind să se desprindă şi să câştige la o diferenţă mult prea mare în raport cu evoluţia din teren ale celor două combatante, 23-27.

Chiar şi în aceste condiţii constănţenii îşi păstrează optimismul şi speră să facă o minune, peste o săptămână, la Veszprem.

HCM Constanţa - MKB Veszprem 23-27 (9-12)

HCM Constanţa: Popescu, Stănescu - Buricea (2), Sabou (2), Nicolae, Adzic (1), Csepreghi (4), Dimache, Mureşan (1), Sadoveac (1), Pavlovic, Toma (9), Vuckovic, Băiceanu (2), Schuch (1), Simic.

Antrenor: Zoran Kurtes

MKB Veszprem: Peric, Fazekas - Vilovski (1), Gulyas (4), Ivancsik G. (4), Sesum (2), Ivancsik T. (1), Perez (2), Vujin, Korazija (2), Lushnikov, Eklemovic (2), Mirkovic, Lapcevic, Terzic (4), Sulic (4).

Antrenor: Lajos Mocsai