Buzoiencele au „spart” Rulmentul câştigând derby-ul suferinţei

0
Fetele de la HCM au reuşit să bată Rulmentul

HCM Buzău a mai reuşit o victorie importantă în actualul sezon, trecând pe teren propriu de fosta campioană, Rulmentul Braşov, de fapt un derby, dar al suferinţei, ambele echipe luptând pentru evitarea retrogradării. Importanţa partidei a avut un impact pozitiv asupra publicului buzoian, care a venit într-un număr poate nesperat de mare să încurajeze HCM-ul. Iar fetele antrenate de Romeo Ilie nu i-au dezamăgit.

Cu o echipă neexperimentată, braşovencele nu au făcut faţă tăvălugului buzoian. După patru minute de joc, HCM-ul deschide scorul, fiind egalată la faza imediat următoare. Din acest moment, buzoiencele au pus stăpânire pe teren, distanţându-se încet, dar sigur pe tabela de marcaj. Diferenţa maximă de goluri s-a înregistrat în minutul 19, scor 10-4.

Simţind momentul dificil al echipei sale, Mariana Târcă cere time-out. Rezultatul se vede imediat, Rulmentul înscriind trei goluri consecutive, apropiindu-se ameninţător. Din fericire Goran şi Compania depăşesc momentul greu, înscriind gol după gol, asigurându-şi un avantaj confortabil la pauză, scor 14-8.

Mitanul secund s-a disputat sub aceleaşi coordonate, cu HCM vioara întâi. Lipsa condiţiei fizice si-a făcut simţiţă din nou prezenţa în tabăra buzoiană. Din minutul 45, oaspetele au început să marcheze la fiecare atac, spre disperarea tuturor, astfel că în minutul 50, buzoiencele mai aveau un singur gol avantaj, 23-22.

Romeo Ilie solicită time-out-ul salvator. Buzoiencele îşi fac ordine în joc, refăcând diferenţa de 5 goluri, 28-25 în minutul 56.
Finalul aduce un public în delir, suporterii aplaudând în picioare minute în şir victoria împotriva Rulmentului, scor final 30-26.

HCM Buzău: Iordache, Geană (8g), Goran (2g), Chelaru (3g), Stoica, Cârstea (7g), Gornistu, Roşu, Rusu (7g), Paraschiv, Horjea (1g), D. Branişte (2g), Lipan.

Antrenor: Romeo Ilie