Stiri din Buzau

Buzău: Câinii fără stăpân, teroarea Spitalului Judeţean

9 februarie 2010, 13:12 |  Autor: Florin Mitu | 

Cuvinte cheie: actualitate, maidanezi, caini comunitari, Buzău,

Maidanezii fac legea la intrarea în curtea spitalului

Buzău

Maidanezii fac legea la intrarea în curtea spitalului

 

Buzoienii care sunt nevoiţi să tranziteze curtea Spitalului Judeţean trebuie să se înarmeze cu mult curaj pentru a fi scutiţi de o nouă plimbare la Secţia de Boli Infecţioase.

Cauza o reprezintă zecile de maidanezi care s-au adunat în ultimele luni în curtea unităţii spitaliceşti.

Şefii spitalului spun că sunt deja depăşiţi de stiuaţie şi că în ciuda eforturilor pe care le-au făcut nu pot scăpa de teroarea câinilor fără stăpân. „ Avem pacienţi care se plâng că aceşti câini îi mârâie şi câteodată chiar îi muşcă. Am încercat să-i alungăm, dar  se întorc pentru că simt mirosul de mâncare de la bucătărie. Primăria ar trebui să găsească o soluţie pentru că, în afară de turbare un câine vagabond este purtătorul a zeci de agenţi patogeni” , a declarat directorul Spitalului Judeţean de Urgenţă Buzău, medicul Dorel Nicolescu.

Aşa se face că maidanezii care vin din parcul Crâng şi din cartierul Micro 14 îi sperie cumplit pe buzoienii lipsiţi de apărare. „Îmi este frică de ei pentru că sunt periculoşi şi nu ştii când te muşcă. Am văzut cazuri când s-au repezit la copii. Primăria sau cine este responsabil ar trebui să-i ia şi să-i eutanasieze”, a declarat Chira Barbu de 57 de ani din Buzău.

Un alt buzoian se plânge că nu mai suportă să vadă maidanezi mai ales în curtea spitalului după ce s-a tratat anul trecut cu injecţii în urma unei muşcături. „ Nu mai suport să-i văd după ce anul trecut am fost muşcat. A trebuit să fac injecţii la Spitalul CFR. Să-i ia cineva şi să ne scape de ei”, ne-a spus Bogdan Sava de 25 de ani din Buzău

Câinii comunitari întâlnesc puţine obstacole în drumul lor către hrană, mai ales că acum se lucrează şi la gardul spitalului.

Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     

    Ovidiu Nahoi

    Începe izolarea președintelui Traian Băsescu? Învestirea de astăzi a guvernului Mihai-Răzvan Ungureanu lasă loc acestei întrebări. Continuare

    Fericirea de a îngheţa într-un tren din Bărăgan

    Grigore Cartianu

    Declaraţia săptămânii nu vine de la eterna gâlceavă din Palatul Parla­mentului, ci dintr-un alt palat, situat în apropierea Gării de Nord.

    Nimic pentru România

    Petre Barbu

    N-am scris pentru România şi nici pentru patronii gazetelor. Am scris aşa, ca să mă cred Dumnezeu.

    Boala noastră fără leac

    Radu Paraschivescu

    Există trei borne obligatorii pe traseul suspicionitei româneşti în tranziţie.

    Inaniţia la români

    Dan Străuţ

    La prima vedere, e doar statistică: România – o ţară „eminamente agrară“ – importă mâncare de peste trei miliarde de euro pe an, iar în anul agricol de vârf 2011 importurile agroalimentare au atins recordul istoric de 3,7 miliarde de euro.

    Corupţia ca stare de fapt

    Liviu Avram

    Butada care caracterizează guvernările de stânga-dreapta din România: unii sunt prea hoţi, ceilalţi sunt prea proşti.

    Adevarul on Facebook
     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole