Piaţa Amzei se topeşte pe trotuar
0Primele zile de după evacuarea comercianţilor din celebra piaţă Amzei şi mutarea lor în fosta parcare Dalli sunt încărcate de nemulţumiri Comercianţii se plâng că nu au voie să-şi
Primele zile de după evacuarea comercianţilor din celebra piaţă Amzei şi mutarea lor în fosta parcare Dalli sunt încărcate de nemulţumiri
Comercianţii se plâng că nu au voie să-şi pună umbrele şi că suferă de caniculă. Produsele se strică, iar locuitorii din zonă reclamă mizeria şi zgomotele.
Vineri a fost ultima zi în care bucureştenii mai puteau să se aprovizioneze din clădirea Pieţei Amzei. Urmează un an şi jumătate de lucrări până când autorităţile locale din sectorul 1 vor reda piaţa bucureştenilor sub forma unui mall.
Se strică marfa
Câţiva comercianţi au rămas, însă, în apropierea celebrei pieţe. "De două zile plâng încontinuu. Ne-au mutat în soare. Mi se vor strica fructele şi legumele", a spus ieri o comerciantă, în timp ce vindea un kilogram de piersici. La taraba de vizavi, tanti Maria stropea cu apă răsadurile şi florile care erau pe jumătate ofilite. "E rău fără acoperiş deasupra capului.
Nu suntem protejaţi de ploaie şi nici de soarele torid", s-a plâns femeia. De ani buni, tanti Gina vindea legume şi fructe în Piaţa Amzei. Principala ei nemulţumire de acum este că produsele se vând mai puţin de când au fost mutaţi. "Nu toţi clienţii au aflat de noua piaţă. În comparaţie cu săptămâna trecută, vânzările aproape că s-au înjumătăţit", s-a plâns femeia.
"Vor avea acoperiş!"
Directorul Pieţelor Sector 1, Robert Niţu, le promite însă remedierea situaţiei. "Peste o săptămână vor avea tarabe cum sunt cele unde se vând produse tradiţionale, adică din lemn şi cu acoperiş", a spus Niţu.
El a adăugat că până în prezent nu le-a permis negustorilor să-şi pună umbrele pentru că "ei voiau să facă acolo un bazar, cu umbrele de toate felurile".
Gunoiul şi toaletele, sub nasul locatarilor
Traiul comercianţilor în strada din Amzei este ameninţat şi de locuitorii din zonă. ,,Odată cu noua locaţie au fost amplasate la numai cinci metri de blocul nostru toalete şi o ghenă de gunoi. Există riscul să ne îmbolnăvim", a spus preşedintele Asociaţiei de Proprietari din strada Piaţa Amzei nr.7-9, Elena Diaconescu.
Un alt inconvenient al locatarilor este că nu se pot odihni noaptea din cauza zgomotului pe care îl fac comercianţii la aprovizionare. ,,Unii mai trântesc cutii şi e inevitabil să nu ne deranjeze. Spaţiile pentru parcare, oricum insuficiente, au dispărut din cauza tarabelor. De altfel, este foarte cald şi în zonă miroase urât", a adăugat un alt locatar.
În replică, directorul Robert Niţu a declarat că, "după ce că tot ei sunt cei care au cerut ca piaţa să nu dispară cu totul, acum se plâng după nicio săptămână de funcţionare a noilor tarabe".
"Nu este mizerie în zonă pentru că firma de salubritate Romprest trece de două ori pe zi ca să ia gunoiul", a conchis Niţu.
Singura piaţă din Centru
Din piaţa Amzei se aprovizionează sute de locuitori din zona centrală, precum cei din Magheru, Dacia, Sala Palatului, Ana Ipătescu, Cişmigiu sau Kogâlniceanu. Aceştia, în mare parte persoane în vârstă, au pierdut deja măcelăria şi alte magazine cu alimente de bază, care au fost scoase din clădirea Pieţei Amzei.
"Cine se poate căra de la Matache (cea mai apropiată piaţă de Amzei n.r.) cu sacoşele? Asta este, ne-au pus să mergem aici la supermarket să cumpărăm totul congelat şi mai scump", a spus o pensionară care locuieşte lângă biserica Amzei.