Bucureşti: „Serviciul Exorcizări“ de la Primăria Sectorului 2 a alungat Satana din fotbal

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Înaintea ultimelor meciuri de fotbal din „Turneul Generaţiilor“, preotul Ioan Rădulescu a acceptat invitaţia Primăriei Sectorului 2 de a-l alunga pe Necuratul din fotbal.

Un comunicat de presă trimis de purtătorul de cuvânt al Primăriei Sectorului 2, Anatol Albu, invita, joi seară, presa la o slujbă religioasă „grea şi foarte dificilă“, cu scopul de a-l alunga pe Satana din meciurile de fotbal disputate la „Turneul Generaţiilor“.

Vestea că la echipele de fotbal din şcoli ar fi „posibile ciocniri între rivali“ l-a făcut pe primarul Neculai Onţanu să ceară ajutor feţelor bisericeşti. Părintele Ioan Rădulescu s-a prezentat să oficieze şi o astfel de slujbă.
 
Fără apă sfinţită şi fără cruce

La Şcoala numărul 40 din sectorul 2, preotul Ioan le-a vorbit jucătorilor despre comportamentul uman. „Vedem meciuri foarte importante, în care tinerii uită cum să se poarte. Un om fără moralitate nu poate să facă nimic, iar acest lucru este valabil şi pentru un sportiv“, a spus părintele.

Părintele şi-a încheiat cuvântarea înainte de meci cu următorul îndemn: „Dumnezeu să vă aibă în paza Lui şi să fiţi sportivi cuminţi!“. Cât despre alungarea Satanei din fotbal, aceasta s-a făcut prin vorbele bune pe care preotul Ioan Rădulescu le-a adresat tinerilor din echipele instituţiilor publice. Nu a fost nevoie de apă sfinţită sau de cruce.

București

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite