Vezi programul complet: teatru, spectacole şi concerte în parcurile din Capitală.
0Timp de şapte săptămâni patru parcuri din Capitală vor găzdui în fiecare weekend spectacole de teatru, concerte sau piese de teatru pentru copii.
Proiectul se numeşte „Bucureşti-Cartier de vară“ şi ia startul astăzi. Astfel, copiii, părinţii şi bunicii sunt invitaţi să îşi petreacă timpul liber în parcurile Naţional (sector 2), Titanii (sector 3), Copilului (sector 4) şi Crângaşi (sector 6). Cea de-a doua ediţie a festivalului debutează în cu piese de teatru pentru copii oferite de Teatrul Ţăndărică sau Teatrul Ion Creangă, iar pentru adulţi vor fi prezentate piese de teatru precum „O zi de vară“ de Slawomir Mrozek sau „Comedii“ de A.P Cehov susţinute de artişti de la teatrele Bulandra, Nottara, Comedie, Mic, Metropolis, Masca sau Evreiesc. Programul începe dimineaţa de la ora 10.00, iar seara de la 20.00.
Program „BUCUREŞTI – CARTIER DE VARĂ 2010“
Sâmbătă 24 iulie
Ora 10.00
PARCUL TITANII (Sector 3)
Teatrul Ţăndărică – Capra cu trei iezi
Distribuţia: Ioana Chelaru, Mariana Zaharia, Florin Mititelu, Dora Ortelecan Dumitrescu, Cristian Mitescu, Ani Iovănescu
Regia: Gabriel Apostol
Scenografia: Cristina Pepino
Ora 20.00
PARCUL TITANII (Sector 3)
De bună voie şi nesilită de nimeni
Dramatizare de Vasile Toma după Ion Creangă, Anton Pann şi George Coşbuc
Distribuţia: Tania Popa, Vasile Toma, Vitalie Bichir
Regie colectivă
Muzica live: Marian Hâncu
Coregrafia: Violeta Captari
Duminică 25 iulie
Ora 10.00
PARCUL TITANII (Sector 3)
Teatrul Ion Creangă – În grădină vă poftim că-i vremea să povestim
Distribuţia: Alexandrina Halic, Marcela Andrei, Mirela Busuioc, Daniel Tudorică, Mihai Verbiţchi, Ion Arcudeanu, Miruna Ionescu, Oliviu Bughiu, Vera Linguraru, Voicu Hetel, Marioara Voinescu, Julieana Drăghici
Coordonator: Alexandrina Halic
PARCUL CRÂNGAŞI (Sector 6)
Teatrul Constantin Tănase – Întoarcerea Panterei Roz
Musical pentru copii de George Mihalache
Distribuţia: Daniela Cristea, Ioan Bechet, Vitalie Bantaş, Cristian Simion, Paul
Talaşman, Ortansa Câmpean, Mihai Al. Nicolae, Monalisa Basarab
Regia artistică: Radu Mardari
Coregrafia: Cornel Popovici
Ora 20.00
PARCUL TITANII (Sector 3)
Şcoala de Artă – Comedii de A.P. Cehov
URSUL
Distribuţia: Alexandra Blându, Răzvan Răduţă, Valentin Teodor Butnaru
CERERE ÎN CĂSĂTORIE
Distribuţia: Diana Ristea, Valentin Teodor Butnaru, Sebastian Ghiţă
NUNTA
Distribuţia: Alexandru Rădulescu, Ruxandra Rădulescu, Roxana Luciana Neacşu, Valentin Teodor Butnaru, Alexandra Gabriela Niţă, Răzvan Răduţă, Mihai Teodor Marin, Sebastian Ghiţă, Anthony Ikwuagwu, Cosmin Alexandru
PARCUL CRÂNGAŞI (Sector 6)
Teatrul Nottara – O zi de vară de Slawomir Mrozek
Distribuţia: Flavia Cazacu, Valentin Corneanu, Nicu Rotaru
Regia: Marcel Ţop
Decor: Daniel Divrician
Costume: Anca Cernea
Sâmbătă 31 iulie
Ora 10.00
PARCUL NAŢIONAL (Sector 2)
Opera Comică pentru Copii – Fata moşului şi fata babei după Ion Creangă
Distribuţia: Theodora Munteanu, Ionuţ Bîrjovanu, Daniel Manea, Andreea Soare, Andrei
Ardeleanu, Alis Bîrjovanu, Alexandra Corneanu, Claudia Iagăr, Valentino Tiron, Sorina
Tiron, Roberta Enişor
Regia şi coregrafia: Mihai Babuska
Scenografia:Viorica Petrovici
Ilustraţia muzicală: Alexandru Istrate
PARCUL TITANII (Sector 3)
Compania de teatru de animaţie PUR ANIMA – Ghicitori pe sfori
Distribuţia: Petronela Purima, Vlad Tănase, Florentina Tănase
PARCUL CRÂNGAŞI (Sector 6)
Teatrul Ion Creangă - Un desen, o floare, mare sărbătoare
Distribuţia: Anca Zamfirescu, Ilinca Atanasiu, Cristian Boeriu, Ionuţ Ciocia, Claudia
Revnic, Eduard Jighirgiu, Nicoleta Rusu, Anişoara Creţu, Marina Procopie, Florina Luican
Coordonator: Anca Zamfirescu
Ora 20.00
PARCUL NAŢIONAL (Sector 2)
Şcoala de Artă – Comedii de A.P. Cehov
URSUL
Distribuţia: Alexandra Blându, Răzvan Răduţă, Valentin Teodor Butnaru
CERERE ÎN CĂSĂTORIE
Distribuţia: Diana Ristea, Valentin Teodor Butnaru, Sebastian Ghiţă
NUNTA
Distribuţia: Alexandru Rădulescu, Ruxandra Rădulescu, Roxana Luciana Neacşu, Valentin
Teodor Butnaru, Alexandra Gabriela Niţă, Răzvan Răduţă, Mihai Teodor Marin,
Sebastian Ghiţă, Anthony Ikwuagwu, Cosmin Alexandru
PARCUL TITANII (Sector 3)
Centrul Tradiţiei şi Creaţiei Populare Bucureşti
Spectacol de folclor
PARCUL CRÂNGAŞI (Sector 6)
Teatrul Bulandra – Artă de Yasmina Reza
Distribuţia: Vlad Zamfirescu, Gheorghe Ifrim, Şerban Pavlu
Regia: Cristian Juncu
Scenografia: Cosmin Ardeleanu
Duminică 1 august
Ora 10.00
PARCUL NAŢIONAL (Sector 2)
Teatrul Ion Creangă - Un desen, o floare, mare sărbătoare
Distribuţia: Anca Zamfirescu, Ilinca Atanasiu, Cristian Boeriu, Ionuţ Ciocia, Claudia
Revnic, Eduard Jighirgiu, Nicoleta Rusu, Anişoara Creţu, Marina Procopie, Florina Luican
Coordonator: Anca Zamfirescu
PARCUL TITANII (Sector 3)
Teatrul Constantin Tănase – Întoarcerea panterei roz
Musical pentru copii de George Mihalache
Distribuţia: Daniela Cristea, Ioan Bechet, Vitalie Bantaş, Cristian Simion, Paul Talaşman,
Ortansa Câmpean, Mihai Al. Nicolae, Monalisa Basarab
Regia artistică: Radu Mardari
Coregrafia: Cornel Popovici
PARCUL CRÂNGAŞI (Sector 6)
Opera Comică pentru Copii - Fata moşului şi fata babei
Distribuţia: Theodora Munteanu, Ionuţ Bîrjovanu, Daniel Manea, Andreea Soare, Andrei
Ardeleanu, Alis Bîrjovanu, Alexandra Corneanu, Claudia Iagăr, Valentino Tiron, Sorina
Tiron, Roberta Enişor
Regia şi coregrafia: Mihai Babuska
Scenografia:Viorica Petrovici
Ilustraţia muzicală: Alexandru Istrate
Ora 20.00
PARCUL NAŢIONAL (Sector 2)
Centrul Tradiţiei şi Creaţiei Populare Bucureşti
Spectacol de folclor
PARCUL TITANII (Sector 3)
Teatrul Constantin Tănase – Alo, aici revista!
Distribuţia: Stela Popescu, Alexandru Arşinel, Nae Lăzărescu, Vasile Muraru, Cristina
Stamate, Adriana Trandafir, Valentina Fătu, Liliana Mocanu, Monalisa Basarab, Raluca
Guslicov, Ana Maria Donosă, Diana Radu.
Cu: Ansamblul de Balet al Teatrului de Revistă “Constantin Tănase” (coregrafia Cornel
Popovici)
Cântă: Adrian Enache, Mirela Boureanu-Vaida, Alin Gheorghişan, Radu Ghencea,
Daniela Cristea
Regia: Biţu Fălticineanu, Scenografia: arh. Theodora Dinulescu
PARCUL CRÂNGAŞI (Sector 6)
Şcoala de Artă – Comedii de A.P. Cehov
URSUL
Distribuţie: Alexandra Blându, Răzvan Răduţă, Valentin Teodor Butnaru
CERERE ÎN CĂSĂTORIE
Distribuţia: Diana Ristea, Valentin Teodor Butnaru, Sebastian Ghiţă
NUNTA
Distribuţia: Alexandru Rădulescu, Ruxandra Rădulescu, Roxana Luciana Neacşu, Valentin
Teodor Butnaru, Alexandra Gabriela Niţă, Răzvan Răduţă, Mihai Teodor Marin,
Sebastian Ghiţă, Anthony Ikwuagwu, Cosmin Alexandru