Stiri din Bucuresti

Bucureşti: Gemene de 11 ani luptă să-şi ţină în viaţă mama bolnavă de cancer (GALERIE FOTO)

9 februarie 2010, 11:53 |  Autor: Maria Apostol | 

Cuvinte cheie: Bucureşti, cancer, metastază, gemene, ajutor,

Fetiţele Alinei, adevărate eroine pentru mama lor

Bucureşti

Fetiţele Alinei, adevărate eroine pentru mama lor

 

În bătălia zilnică pentru viaţa mamei lor, surorile de 11 ani, Adina şi Anca trăiesc cea mai cumplită lecţie de viaţă. Laura Stănescu a fost diagnosticată cu cancer ovarian în urmă cu şase luni. Acum, aflată în metastază, doar mâinile fetiţelor o mai „ţin” în viaţă. Din luna septembrie este imobilizată la pat şi doar jumătate de oră pe zi este ridicată într-un scaun cu rotile şi dusă la geam pentru a vedea o altă lume.

„Fugi găină că te tai!”. Asta spune mereu Laura Stănescu, căruia i-au trecut prin faţa ochilor, în ultimele 6 luni, pe repede-înainte, toţi cei 39 de ani de viaţă.

GALERIE FOTO

Anul trecut, în iulie, după o criză renală, doctorii i-au pus crâncenul diagnostic: cancer ovarian. Iar în decurs de trei luni, pentru a o putea salva, specialiştii de la spitalul Fundeni i-au făcut un număr record de operaţii: 8! La fiecare intervenţie au fost nevoiţi însă să reducă din dimensiunea intestinelor, iar femeia nu mai este un om întreg. I-au scos splina, întregul peritoneu de la nivelul bazinului, ovarele, uterul şi tot intestinul gros.

A ajuns de la 70 de kilograme la 30. Cu toate că mănâncă foarte mult, corpul ei nu mai reţine hrana care i se administrează, decât foarte puţin. Pielea stomacului îi este lipită de spate la propriu şi are fistule prin tot corpul. Nu-şi poate mişca decât capul şi nu mai poate sta nici măcar în şezut.

Micuţele eroine sunt performere şi la şcoală

În acest context tragic, gemenele Anca şi Adina au devenit „mamele” propriei lor mame! Cu ochii uscaţi de lacrimi se îngrijesc de ea în fiecare dimineaţă, înainte să plece la şcoală, îi pregătesc micul dejun şi îi schimbă chiar şi punga cu fecale fără să se mai gândească la diagnosticul final: „Când terminăm treaba prin casă şi la bucătărie, stăm lângă mama, în pat. Ne citeşte, ne învaţă engleză. Suntem cele mai bune prietene!”, a spus Adina, după ce a terminat de robotit prin casă şi s-a aşezat lângă mamă.

Cu toată greutatea care le apasă pe umeri, gemenele care învaţă la şcoala Tudor Arghezi, în clasa a V-a, au rezultate excepţionale, spun profesorii.

Un ajutor de bază şi un munte de putere este şi bunica fetelor, Steliana Coman, de 62 de ani, care tocmai a obţinut custodia micuţelor: „Fetele vor rămâne cu mine, indiferent ce se va întâmpla! Ne chinuim cu pensia mea, dar nici nu ma gândesc să le dau!”, aproape că a răbufnit bătrâna care spune că de multe ori, noaptea, nu poate adormi de grija Laurei, căruia îi verifică respiraţia constant.

Cu toate că doctorii sunt sceptici cu privire la situaţia Laurei, sunt uimiţi cât de puternic se agaţă femeia de firul vieţii.

Laura poate fi ajutată

Resursele financiare ale familiei înseamnă doar pensia bunicii, 1.200 de lei, şi pensia alimentara de 300 de lei pe care Laura o primeşte lunar de la tatăl fetiţelor, de care a divorţat şi care nu vrea să mai audă de ele. Pentru că aceşti bani nu reuşesc să acopere decât necesarul minim de hrană, o prietenă de familie le-a deschis un cont pentru donaţii: RO66BRDE445SV77822904450



Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     

    5 motive pentru care ar fi bine să mănânci germeni

    De grâu, de orz, de ovăz ori de porumb, boabele încolţite completează perfect o dietă echilibra ...

    Un tânăr căruia i s-au mai dat doar 31 de zile de trăit: „130 de lei în fiecare oră. Atâta costă viaţa mea“

    Unui tânăr din Bucureşti, care suferă de cancer, i s-au mai dat doar 31 de zile de viaţă. Andre ...

    ADEVĂR Laptele din magazine nu este natural

    Rafturile magazinelor din România sunt ticsite de lapte praf, nu de lapte natural, a declarat m ...

    Elevii sunt alături de profesorul de la "Jean Monnet" şi în perioada sărbătorilor. Vezi ce urări au postat susţinătorii pe Facebook!

    Susţinătorii profesorului de la "Jean Monnet", care a fost acuzat de o elevă că ar fi violat-o, ...

    Durerea de sold - primul semn de coxartroza

    Coxartroza este o boala degenerativa intalnita des la persoanele de peste 60 de ani, dar care a ...

    EXCLUSIV Tatăl elevei "violate", către profesor: Prin relaţiile şi banii mei te voi ţine în puşcărie şi te voi face mireasa întregului penitenciar!

    Înainte de a fi închis profesorul de sport de la Jean Monnet, care a fost acuzat de viol de căt ...

    Profesorul de la Jean Monnet rămâne în arest încă 60 de zile! Avocatul elevei "violate": Martorii sunt deja influenţaţi

    Tribunalul Bucureşti a judecat recursul în cazul profesorului de sport de la Liceul "Jean Monne ...

    Cu sechele pe viață după ce a fost bătut cu sălbăticie de campionul Dan Brata

    Juristul orădean Adrian Popa s-a trezit că la vârsta de 25 de ani trebuie să învețe să vorbeasc ...


    Mălin Bot

    Decizia de a pedala pe extremismul naţionalist, pentru a aduna voturi la alegerile locale din Odorheiu Secuiesc, plasează Partidul Civic Maghiar (PCM) în categoria partidelor-măscărici. Continuare

    Adevarul on Facebook

    Politicienii care este

    Grigore Cartianu

    Acest articol n-ar fi existat dacă urechile autorului său n-ar fi biciuite, seară de seară, de un cuvânt folosit de politicieni precum bisturiul chirurgical de către ţapinari: „datorită“.

    Du-te acasă, bodyguard!

    Petre Barbu

    Şi am uitat, la dracu’!, să mă iubesc şi să-mi iubesc îngerul meu păzitor.     

    Se poartă căpuşele

    Simona Catrina

    Mi-amintesc de un amic bun ca un corn cald, generos şi chitit pe o viaţă onestă, îndrăgostit ghem de o colegă de facultate.

    Papagalul lui Flaubert

    Andrei Craciun

    Am aniversat de curând, în tăcere, fără fast, ba chiar fără niciun martor, un deceniu de când sunt flaubertian.

    Restauraţia

    Liviu Avram

    Cel mai norocos personaj din procesul Trofeul Calităţii este Adrian Năstase.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole