Stiri din Bucuresti

„Groapa-ucigaşă“, nereparată de o lună

22 martie 2010, 12:54 |  Autor: Dorin Irimia, Maria Apostol | 

Cuvinte cheie: bucuresti, groapa, accident,

 Doi motociclişti au murit într-un accident

Doi motociclişti au murit într-un accident

 

Doi tineri motociclişti au murit într-un accident provocat de o groapă de pe Splaiul Unirii. Reprezentanţii Apa Nova spun că firma de refaceri rutiere SC DIMAR SRL era obligată să acopere gaura din jurul canalului de scurgere încă de la începutul lunii martie.

Motociclistul ucis în coarnele unei vaci va fi înmormântat cu paradă de bikeri (GALERIE FOTO)

Mădălina Avram, poreclită Harley X, şi prietenul ei foarte bun, Adrian Bercea, zis Qaz, ambii de 29 de ani, au murit sâmbătă noapte într-un tragic accident provocat de o groapă care ar fi trebuit să fie reparată de aproape o lună. „Am comandat firmei SC DIMAR SRL o lucrare de reparaţie în jurul acelei găuri de scurgere în data de 9 martie. Ei aveau obligaţia să o acopere în termen de 72 de ore“, ne-a declarat directorul adjunct al Apa Nova, Epsică Chiru.



„Cineva i-a şicanat“

Mădălina venea de la o petrecere organizată cu ocazia deschiderii noului sezon motociclistic, pe acelaşi motor cu bunul ei prieten, un tânăr specialist în IT, cunoscut ca fiind developerul primei distribuţii de Linux româneşti.

Toate visele le-au fost spulberate într-o zonă în care iluminatul public nu funcţiona, iar denivelările din jurul unui canal de scurgere i-au aruncat în ghearele morţii.

Impactul cu stâlpul, care le-a fost fatal, i-a găsit răspunzători tot pe ei în ochii autorităţilor, însă prietenii tinerilor, tot motociclişti, sunt convinşi că motivele accidentului sunt altele, nu teribilismul. Ei sunt convinşi că Mădălina a încercat să evite ceva pentru că nu avea niciun motiv să meargă atât de aproape de trotuar. Responsabiul cu executările lucrărilor de pavaj din cadrul firmei DIMAR susţine că accidentul nu are nicio legătură cu scurgerea. „Dala de beton de care s-au lovit cei doi nu este a noastră. Accidentul nu are nicio treabă cu scurgerea noastră“, a spus reprezentantul DIMAR.

Şi-a înmormântat mulţi prieteni
Mădălina nu era o persoană fatidică, însă, accidentele tragice în care au fost implicaţi de-alungul vremii mulţi dintre prietenii ei au făcut-o să se întrebe la un moment dat cum şi-ar „petrece“ sfârşitul.

„Mi-am pus întrebarea asta de mai multe ori fiind motociclistă, participând la prea multe înmormântări, atâţia ani, şi mereu am ajuns la aceeaşi concluzie, trăiesc viaţa zi de zi din plin aşa cum simt, zic ce simt şi fac ce simt, îmi ascult sinele şi se pare ca nu dă greş deloc“, spunea Mădălina.

Prietenul ei, „fratele Qaz“, va ajunge în Timişoara pentru a fi înmormântat în satul natal, iar fata va fi condusă pe ultimul drum mâine, spre cimitirul Eternitatea.



Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     

    Motocicliştii au pierdut-o pe „Harley X“

    Doi tineri au murit sâmbătă noapte după ce au intrat cu motocicleta într-un stâlp de electricitate de pe Splaiul Unirii, din Capitală. Mădălina Avram şi Adrian Bercea, amândoi în vârstă de 29 de ani, se întorceau de la petrecerea organizată de Dac Motors cu ocazia deschiderii sezonului motociclistic. Potrivit poliţiştilor, cei doi se îndreptau către şoseaua Vitan. Citeşte tot articolul

    Ultima cursă a Mădălinei „Harley X“ Avram

    Mădălina a fost condusă spre cimitirul Eternitatea de zeci de motociclişti care au ţinut să-i f ...

    Radu Anderca economistul pe motor

    Este de profesie economist şi din 2000 conduce o firmă de consultanţă, dar este şi un împătimit ...

    VIDEO Ninja pe două roţi: Adrenalină la peste 200 de km/h

    Un tânăr posesor de Kawasaky Ninja Zx6R a făcut spectacol în faţa unui aparat de filmat, pe lân ...

    Hoţii care furau combustibil din rezervoarele maşinilor, fugăriţi de locuitorii din Ioneşti

    Grupul este format din patru tineri din comuna Mihăeşti. Ei sunt suspectaţi că furau combustibi ...

    Patru ore de luptă cu flăcările ca să fie stins incendiul violent de la un depozit de alimente

    Atât sediul central al firmei cât şi anexele sau casele localniclor din zonă se aflau la un met ...

    Timişoara: Motociclistul ucis în coarnele unei vaci va fi înmormântat cu paradă de bikeri (GALERIE FOTO)

    Andrei Popoviciu, de 25 de ani, a dat cu motocicleta într-o vacă aflată în mijlocul drumului ...

    România se lasă de fumat

    Numărul fumătorilor de la noi a scăzut considerabil în ultimii opt ani. Statul român încurajeaz ...

    Un pieton se află în comă profundă după ce a fost lovit de o autoutilitară

    Accidentul a avut loc în localitatea Prundeni în timp ce bărbatul intenţiona să traverseze stra ...

    Incendiul de la depozitul de alimente s-a datorat unui scurt circuit de la o lampă de iluminat

    Valoarea pagubelor se ridică la 1.000.000 lei, iar a bunurilor salvate de aproximativ 2.000.000 ...

    Moarte suspectă la Drăgăşani. O adolescentă de 19 ani a fost găsită înecată într-un lac

    Părinţii nu îşi pot explica cum tânăra şi-a luat bilet de microbuz de la şofer ca să meargă de ...


    Mălin Bot

    Decizia de a pedala pe extremismul naţionalist, pentru a aduna voturi la alegerile locale din Odorheiu Secuiesc, plasează Partidul Civic Maghiar (PCM) în categoria partidelor-măscărici. Continuare

    Adevarul on Facebook

    Politicienii care este

    Grigore Cartianu

    Acest articol n-ar fi existat dacă urechile autorului său n-ar fi biciuite, seară de seară, de un cuvânt folosit de politicieni precum bisturiul chirurgical de către ţapinari: „datorită“.

    Du-te acasă, bodyguard!

    Petre Barbu

    Şi am uitat, la dracu’!, să mă iubesc şi să-mi iubesc îngerul meu păzitor.     

    Se poartă căpuşele

    Simona Catrina

    Mi-amintesc de un amic bun ca un corn cald, generos şi chitit pe o viaţă onestă, îndrăgostit ghem de o colegă de facultate.

    Papagalul lui Flaubert

    Andrei Craciun

    Am aniversat de curând, în tăcere, fără fast, ba chiar fără niciun martor, un deceniu de când sunt flaubertian.

    Restauraţia

    Liviu Avram

    Cel mai norocos personaj din procesul Trofeul Calităţii este Adrian Năstase.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole