Stiri din Bucuresti

Bucureştenii dau mallurile pe parcuri

19 martie 2010, 19:28 |  Autor: Silviu Brumă | 

Cuvinte cheie: Bucureşti, mall, parc, vreme frumoasa, Herăstrău,

Herăstrăul este printre destinaţiile preferate ale bucureştenilor ieşiţi la plimbare

Bucureşti

Herăstrăul este printre destinaţiile preferate ale bucureştenilor ieşiţi la plimbare

 

Mulţi dintre cei care „s-au ascuns“ toată iarna de vremea rea prin cafenelele din malluri aleg acum plimbările în aer liber şi grătarele. Temperaturile de peste 15 grade Celsius nu mai sunt, începând de astăzi, doar un vis pentru bucureşteni, iar oamenii şi-au făcut planuri de distracţie în aer liber pentru acest weekend. 

După o iarnă foarte lungă, în care bucureştenii au trebuit să se obişnuiască cu munţii de zăpadă de pe trotuare, cu traficul infernal, cu drumurile îngheţate şi cu temperaturile foarte joase, iată că a venit şi căldura. Temperaturile prognozate pentru astăzi ajung chiar şi la 19 grade Celsius în Capitală.

Zi frumoasă, tocmai bună pentru activităţi în aer liber. Mulţi dintre cei care preferau mallurile ca loc de distracţie pentru sfârşitul de săptămână aleg acum să facă o plimbare prin parc sau să meargă la un grătar.

„Cu siguranţă, mallul este un loc bun pentru distracţie, dar mai mult în momentele în care nu se poate merge în spaţiu liber. În Bucureşti nu sunt foarte multe alternative de petrecere a timpului liber outdoor, dar copiii şi bătrânii se vor bucura foarte mult de vremea frumoasă. Mai ales în această perioadă, după o iarnă lungă în care nu au putut face acest lucru“, spune sociologiul Alfred Bulai.

Parcul, bun pentru buzunar
O parte dintre primarii de sector au amenajat în anii trecuţi parcurile şi spaţiile publice din Capitală. În sectorul 4, Piedone a organizat în Parcul Copilului terenuri de fotbal, de volei şi peste 20 de grătare pentru cei care vor să se relaxeze în aer liber.

„De-abia aşteptam primăvara. O să răresc ieşirile la cafenele. Astăzi o să ies cu prietenii la o plimbare cu rolele prin parcul Titan“, spune Andreia Anghel, care lucrează la o firmă de publicitate din Capitală. „O să fie mai bine acum pentru că astfel o să mai economisesc şi bani“, adaugă ea.

Pentru a nu-şi pierde clienţii,mallurile vin acum cu tot felul de oferte, de la reduceri de preţuri la fel de fel de concursuri cu premii şi concerte.

Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     

    Ramona Ursu

    Nu e „Ferma animalelor“. De fapt, e o nedreptate să compari porcul cu acei indivizi fără scrupule, plini de nesimţire şi cu un tupeu mare cât toate haznalele României adunate la un loc. Continuare

    Fericirea de a îngheţa într-un tren din Bărăgan

    Grigore Cartianu

    Declaraţia săptămânii nu vine de la eterna gâlceavă din Palatul Parla­mentului, ci dintr-un alt palat, situat în apropierea Gării de Nord.

    Nimic pentru România

    Petre Barbu

    N-am scris pentru România şi nici pentru patronii gazetelor. Am scris aşa, ca să mă cred Dumnezeu.

    Boala noastră fără leac

    Radu Paraschivescu

    Există trei borne obligatorii pe traseul suspicionitei româneşti în tranziţie.

    Inaniţia la români

    Dan Străuţ

    La prima vedere, e doar statistică: România – o ţară „eminamente agrară“ – importă mâncare de peste trei miliarde de euro pe an, iar în anul agricol de vârf 2011 importurile agroalimentare au atins recordul istoric de 3,7 miliarde de euro.

    Corupţia ca stare de fapt

    Liviu Avram

    Butada care caracterizează guvernările de stânga-dreapta din România: unii sunt prea hoţi, ceilalţi sunt prea proşti.

    Adevarul on Facebook
     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole