Biatlonistul brașovean Roland Gerbacea, locul cinci la Europene

0
Roland Gerbacea este legitimat la clubul Dinamo Râșnov

În perioada 2-7 martie, în Estonia, se desfășoară Campionatele Europene de Biatlon (sub 26 de ani), destinate atât juniorilor, cât și seniorilor.

În proba de individual masculin juniori, pe o distanță de 15 kilometri, biatlonistul legitimat la Dinamo Râșnov, Roland Gerbacea, s-a clasat pe locul cinci, cu timpul de 48:43.8.

Gerbacea a ratat câte o țintă la cea de-a doua tragere din poziția culcat și la ultima, din poziția în picioare.

Sportivul brașovean a avut o întârziere de 3:32.6 față de câștigătorul cursei, rusul Andrey Turgenev. Pe doi a terminat Andriy Vozniak, iar medalia de bronz a fost câștigată de francezul Remy Borgeot.

La competiția din Estonia, România este reprezentată de Roland Gerbacea, Emoke Szocs, Reka Ferencz și Diana Mihalache.