Braşovul lui Moldovan a încurcat Vasluiul lui Lăcătuş VEZI FOTO

0
Octavian Abrudan este titular în centrul defensivei brașovenilor

FC Braşov şi FC Vaslui au terminat la egalitatea, scor 1-1, pe Stadionul Tineretului, penultimul meci al etapei a XX-a.

Viorel Moldovan: "Sunt dezamăgit de maniera de arbitraj"

Marius Lăcătuş: "Rezultatul de egalitate este echitabil"

FC Braşov - FC Vaslui 1-1 VEZI AICI FILMUL MECIULUI

Cu Dani Coman revenit după accidentare, dar şi cu implanturile Landauri şi Duşan Savic în primul "11", Braşovul lui Moldovan a început curajos partida cu Vasluiul "Fiarei", dar frigul pătrunzător le-a dat planurile peste cap gazdelor.

Chiar în minutul doi, Duşan Savic l-a luat la ţintă, din trei metri, pe Kuciak, iar opt minute mai târziu, fundaşul oaspeţilor, Papp, a fost aproape să-şi înscrie în propria poartă. Contrar cursului jocului, Delgado i-a redus la tăcere pe cei 2.000 de spectatori îngheţaţi, iar în minutul 20 a deschis scorul pentru FC Vaslui, din centrarea lui Gerlem.

La debutul său ca titular, Landauri a ratat cea mai mare ocazie a gazdelor, reluând peste poartă, din şase metri (minutul 25). Braşovenii au continuat sarabanda ratărilor şi după pauză, iar Roman, găsit ideal de Sburlea, a reluat peste poartă din poziţie ideală.

fc brasov
În ultima confruntare directă de pe Tineretului, FC Braşov şi FC Vaslui au terminat la egalitate, 1-1 Foto: Bogdan Crăciun

Minutul 64 a adus golul în poarta vasluianului Kuciak: Mihai Roman i-a centrat de pe stânga lui Abrudan, iar fundaşul nu a iertat din cinci metri. Oaspeţii puteau pleca acasă cu toate cele trei puncte, dar Wesley, scăpat pe contraatac, a şutat pe lângă poarta lui Dani Coman (minutul 75).

Cu 31 de puncte acumulate, FC Braşov s-a depărtat de cupele europene, în timp ce vasluienii sunt la trei lungimi de liderul CFR Cluj.

FC Braşov - FC Vaslui 1-1 (0-1)

Au marcat: Abrudan 64 - Delgado 20

FC Braşov: Coman - Voicu, Abrudan, Nuno Diogo,  Cristi Ionescu - Roman, Ilyes, Grigore, Landauri - Savic (46 Sburlea), Zaharia (78 Hadnagy)

Antrenor: Viorel Moldovan

FC Vaslui: Kuciak - Milanov, Zubar, Papp, H. Luz - Delgado (78 L. Sânmărtean), Pavlovic, Genchev, Gerlem - Wesley, Costly

Antrenor: Marius Lăcătuş