93 de medalii pentru micii karateka braşoveni

0

Şcoala Generală Nr. 25 din Braşov a găzduit, în weekend, cea de-a doua ediţie a Cupei Şcolare la shotokan-karate.

Evenimentul a fost organizat de CS Karate JKA România, condus de Dragoş Chiru (3 dan), iar la competiţie au luat parte peste 130 de copii din zece şcoli (opt din judeţul Braşov şi două din Bucureşti).

Sportivii de la Şcoala Generală Nr. 2 au obţinut cele mai bune rezultate. Cu 91 de puncte, aceştia au izbutit să câştige 49 de medalii, dintre care 15 de aur, 12 de argint şi 22 de bronz.

Pe locul secund s-au clasat micii sportivi de la Şcoala Generală Nr. 25, care au cucerit un număr de 26 de medalii (5 de aur, 10 de argint şi 11 de bronz), acumulând 46 de puncte.

Ultima treaptă a podiumului a fost ocupată de karatiştii de la Grădiniţa Nr. 22 „Micul Prinţ“. Aceştia şi-au trecut în palmares 18 medalii, dintre care 6 de aur, 5 de argint şi 7 de bronz.

Pe locul patru s-a clasat Liceul „Ion Barbu“, din Bucureşti, cu 16 medalii, urmat de Şcoala Rupea WSDA (14 medalii) şi Şcoala 14 Shin Do (7 medalii).