Cei mai buni sportivi din 2010, premiaţi de Consiliul Judeţean

0
Eduard Grosu Foto: arhivă personală

Direcţia de Sport din cadrul Consiliului Judeţean Braşov i-a recompensat, astăzi, pe cei mai valoroşi şase sportivi şi antrenori braşoveni, ai anului 2010.

Sportivii şi antrenorii lor au primit câte 1.000 de lei, diplome şi plachete. Cel mai valoros sportiv al anului a fost desemnat halterofilul Adrian Ghişoiu (CSM Braşov). Acesta a fost dublu campion european şi medaliat cu bronz la Campionatele Europene de juniori şi tineret din Cipru.

Pe locul doi s-a clasat ciclistul Eduard Grosu (Torpedo Zărneşti) - triplu campion naţional şi câştigător al Cupei României. Podiumul a fost completat de Ion Rareş - tir sportiv, cel care a devenit, în 2010, dublu campion naţional la juniori, a cucerit locul III la Campionatul European de Tineret din Norvegia şi s-a clasat pe patru la Campionatul Mondial de juniori din Germania.