Baschet: Galactica Brașov a fost învinsă pe final

0

În etapa a 11-a a Diviziei A de baschet feminin, BC Galactica Brașov a fost învinsă, în această seară, în deplasare, de Politehnica Iași, moldovencele impunându-se cu 66-58.

Brașovencele au avut o evoluție foarte bună în primele trei reprize, pe care le-au dominat cu autoritate. Însă, ultima parte a jocului a fost catastrofală pentru oaspete, fiind câștigată de moldovence cu 20-8.

Echipa antrenată de Dan Calancea a câștigat primul sfert cu 15-13, iar repriza a doua s-a încheiat la egalitate, scor 19-19. Oaspetele s-au impus și în sfertul trei, pe care și l-au adjudecat cu 16-14. Astfel, cu zece minute înainte de final, Galactica Brașov conducea cu 50-46.

Însă, totul s-a năruit în ultimele zece minute ale confruntării, astfel că brașovencele au pierdut un meci extrem de important în economia clasamentului final.

Pentru BC Galactica Brașov au punctat: Ivan - 22p, Ciobanu - 17p, Otrocol - 12p, Grama - 5p, Sinka - 2p.

Ai aflat ceva interesant, ai pozat sau ai filmat? Scrie-ne pe brasov@adevarul.ro!