Handbal: Rulmentul Braşov, învinsă la scor de Oţelul

0

În etapa a 23-a a Ligii Naţionale de handbal feminin, Rulmentul Braşov a fost învinsă, ieri, în deplasare, de HC Oţelul Galaţi, scor 28-35, la pauză 13-17.

Partida de la Galaţi avea miză numai pentru handbalistele antrenate de Mariana Târcă, care luptă pentru salvarea de la retrogradare, în timp ce gazdele intrau pe teren din postura unei echipe relaxate, scăpate de griji. Cu toate acestea, gălăţencele nu s-au dat la o parte şi au condus în permanenţă în prima parte a întâlnirii.

Actul secund s-a aflat la discreţia gazdelor, care aveau un avantaj de şase goluri în minutul 52 (30-24). Cu 11 puncte în cont, „rulmentistele“ sunt pe primul loc deasupra liniei, la egalitate cu Rapid, care a fost învinsă, ieri, pe propriul teren, de Jolidon Cluj-Napoca, scor 29-36.

În partida cu Oţelul Galaţi, pentru CS Rulmentul au marcat: Cherăscu - 8g, Pavel - 6g, Teodorescu - 5g, Melinte - 4g, Pătuleanu - 2g, Hamciuc, Simion şi Abramiuc, câte un gol fiecare.