Mihai Marinescu a terminat pe podium şi etapa a doua din Austria

0

Pilotul braşovean Mihai Marinescu s-a clasat, duminică, pe locul trei în etapa a XII-a Campionatului Formula 2, desfăşurată pe circuitul Red Bull Ring, din Austria, informează site-ul oficial al competiţiei.

Marinescu a încheiat cursa la 9,920 secunde de învingătorul Ramon Pineiro (Spania).

Românul a ocupat locul 3 şi sâmbătă, în etapa a XI, ce a avut loc tot în Austria.

După 12 etape, Mihai Marinescu se află pe locul 8 în clasamentul general, cu 88 de puncte, în timp ce liderul Mirko Bortolotti (Italia) are 223 de puncte.

Circuitul din Austria, situat la aproximativ 200 de km de Viena, a fost nou pentru toţi piloţii din Formula 2, având în vedere că aceasta este cea mai importantă competiţie care are loc după redeschiderea din mai a pistei.

Lungimea unui tur este de 4.318,19 m, pista are două viraje de stânga şi cinci de dreapta şi este situată la o altitudine de 660 m (cea mai înaltă din calendarul Formulei 2).

Următoarea etapă din calendarul Formulei 2 este programată în week-end-ul 30 septembrie - 2 octombrie, la Monza (Italia).

Ai aflat ceva interesant, ai pozat sau ai filmat? Scrie-ne pe brasov@adevarul.ro!