Mihai Marinescu, performanță remarcabilă la Magny-Cours

0

Pilotul brașovean Mihai Marinescu a avut un parcurs excelent în cursa a doua a etapei din acest weekend, a sezonului 2011 de Formula 2, desfășurată la Magny-Cours, în Franța.

După ce ieri a fost nevoit să abandoneze, încă din primul tur, brașoveanul Mihai Marinescu a avut mai mult noroc în cursa de astăzi și a terminat pe o poziție onorabilă. Astfel, Mihai Marinescu s-a clasat pe locul cinci, la peste 8 secunde de câștigătorul Christopher Zanella (Elveția).

Britanicul Alex Brundle s-a clasat pe locul secund, în timp ce ultima treaptă a podiumului a fost ocupată de italianul Mirko Bortolotti. În clasamentul general, Mihai Marinescu este pe locul șase, cu 32 de puncte. Lider este Christopher Zanella (71 pct), cel care a câștigat ambele curse de la Magny-Cours.

Următoarea etapă a sezonului 2011 de Formula 2 va avea loc în perioada 24-26 iunie, la Spa Francorchamps, în Belgia.

Ai aflat ceva interesant, ai pozat sau ai filmat? Scrie-ne pe brasov@adevarul.ro!