Doi braşoveni au devenit campioni naţionali la lupte greco-romane

0

La sfârşitul săptămânii trecute, oraşul Râmnicu-Vâlcea a găzduit finala Campionatului Naţional şcolar, pentru cadeţi, la lupte greco-romane.

La această competiţie, Braşovul a fost reprezentat de sportivii de la Şcoala Generală din comuna Teliu. Luptătorii braşoveni, de la clubul AS Voinţa Teliu, pregătiţi de antrenorul Horaţiu Albu, au avut o comportare exemplară, reuşind să câştige două titluri naţionale.

Astfel, sportivul Gabriel Avornicesei a câştigat medalia de aur la categoria 46 de kilograme, în timp ce luptătorul George Gabor s-a impus la categoria 54 de kilograme. Clubul AS Voinţa Teliu a mai cucerit două medalii de bronz, prin luptătorii Constantin Brumaru (cat. 54 kg) şi Arnold Marton (cat. 76 kg).

Ai aflat ceva interesant, ai pozat sau ai filmat? Scrie-ne pe brasov@adevarul.ro!