Vlad Bucşa, noul campion mondial la asihara karate, a egalat performanţa lui Nicu Dascălu

0

La sfârşitul lunii aprilie, oraşul Viborg, din Danemarca, a fost gazda Campionatelor Mondiale de Asihara Karate, eveniment la care au luat parte luptători din 12 ţări.

Braşovul a fost reprezentat la acest eveniment de sportivii clubului D'Ippon NS, antrenaţi de sensei Nicu Dascălu. România a cucerit două medalii la Mondialele din Danemarca, ambele fiind câştigate de braşovenii prezenţi în competiţie.

La categoria -65 de kilograme, Vlad Bucşa (foto sus) a câştigat medalia de aur, după ce l-a învins, în finală, pe Faik Nasirov, din Azerbaidjan, în timp ce, la categoria -80 de kilograme, Petru Bulgaru a cucerit medalia de argint.

Înainte de performanţa reuşită de Vlad Bucşa, Nicu Dascălu era singurul braşovean campion mondial la asihara karate, titlu cucerit în 1999.

Ai aflat ceva interesant, ai pozat sau ai filmat? Scrie-ne pe brasov@adevarul.ro!