SCM Braşov a câştigat barajul de promovare în Liga a III-a

0

După ce a terminat pe primul loc în liga a IV-a, SCM Braşov s-a impus în barajul de promovare, învingând, aseară, la Berca, echipa clasată pe primul loc în judeţul Covasna, FC Zagon, scor 2-1.

Încurajaţi din tribune de peste 200 de suporteri, braşovenii au deschis scorul în minutul 34, prin Marinescu, cel care a reluat în plasă centrarea lui Ailincăi. Acelaşi Marinescu a majorat diferenţa în minutul 62, iar echipa covăsneană a marcat golul de onoare cu nouă minute înainte de finalul confruntării, prin Mate Joszef.

Am întâlnit o echipă cu mulţi jucători experimentaţi şi nu ne-a fost deloc uşor, însă important este că ne-am impus în final.

Mă bucur că am reuşit să promovăm şi sper să lăsăm o impresie plăcută sezonul viitor, în liga a treia“, a declarat antrenorul braşovenilor, Dan Bona.

În meciul cu FC Zagon, pentru SCM Braşov au evoluat: Dărăbanţ - Turcan ('75 Chivu), Măuţă, Dămoc, Ailincăi - Postolache, Marin, Kantor ('70 Cîntea), Terciu ('30 Moraru) - Marinescu, Ciolănel ('70 Chiţa).