FC Brașov a învins pe Victoria Brănești și a scăpat de grijile retrogradării VEZI FOTO

0

FC Braşov a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), formaţia Victoria Brăneşti, într-un meci disputat în cadrul etapei a XXIX-a a Ligii I de fotbal.

Golul a fost marcat în minutul 56, de Atilla Hadnagy, din cinci metri, după o fază prelungită de atac a formaţiei braşovene. Jucătorul Victoriei Brănești, Andrei Poverlovici, a fost eliminat în minutul 44 al partidei.

După acest succes, FC Brașov a acumulat 37 de puncte în clasamentul Ligii I și a urcat până pe locul 12. „Stegarii" sunt salvați în proporție de 99% de la retrogradare, întrucât sunt la 11 puncte de primul loc retrogradabil, ocupat de Universitatea Craiova, cu doar cinci etape înaintea finalului de campionat.

FC Braşov: 13. Kajcsa - 21. Rusu, 6. Majernik, 15. Oros, 12. Cristi Ionescu (26. Wiliams '46) - 25.Toloza - 7. Chipciu, 80. Teixteira (18. Cristescu '73), 10. Ilyeş, 14. Distefano (16. Viveiros '61) - 9. Hadnagy.

Antrenor: Antonio Conceicao.

Victoria Brăneşti
: 1. Bordeanu - 2. Maghici, 5. Sg. Bar, 26. Poverlovici, 3. Lorincz - 10. B. Oprea, 15. Iacob, 17. Olariu, 30. R. Avram (16. Nicola '57) - 7. Todoran (25. Novac '71), 9. C. Coman (34. Fl. Petre '78).

Antrenor:
Ciprian Urican.

Cartonaşe galbene
: Hadnagy '56, Oros '59 / Poverlovici '26, '44, Todoran '58

Cartonaş roşu
: Poverlovici '44

Arbitri: Marian Balaci (central) - Ovidiu Artene, Daniel Hulubei (asistenţi) - Florin Marcu (rezervă).

Observatori
: Ştefan Stana, Nicolae Grigorescu.

La meciul disputat pe stadionul Tineretului au asistat aproximativ 1.500 de spectatori.

Ai aflat ceva interesant, ai pozat sau ai filmat? Scrie-ne pe brasov@adevarul.ro!