Viorel Moldovan: „Meritam un rezultat de egalitate în Giuleşti“

0
Moldovan nu s-a putut baza aseară pe Dani Coman Foto: arhivă

În etapa a XVI-a a Ligii I de fotbal, FC Braşov a fost învinsă, în deplasare, de Rapid Bucureşti, cu 1-2 (0-1). Cu 30 de puncte în cont, Rapid a urcat pe doi în clasament, iar „stegarii" sunt pe opt, cu 24 de puncte.

Rapidiştii au deschis scorul în minutul 23, prin Ioniţă, care a reluat în plasa porţii lui Mincă centrarea venită de la Bozovic. „Galben-negrii" au restabilit egalitatea în minutul 67, Grigorie a majorat diferenţa pe tabela de marcaj, după lovitura liberă executată de Spadacio.

La doar un minut distanţă, Ionuţ Voicu a stabilit scorul final, cu o execuţie superbă direct în vinclu, din marginea careului de 16 metri. Finalul meciului a fost tensionat, iar Nicolae Grigore a ratat o ocazie monumentală în minutul 82, însă Bornescu a scos incredibil şutul fostului rapidist.

„Păcat pentru efortul pe care l-au depus jucătorii. Cred că nu am fost cu nimic mai prejos decât Rapidul, iar cu puţină şansă puteam obţine o remiză. Nu am ce sa le reproşez băieţilor. Ţinând cont de problemele medicale şi de absenţe nu puteam emite mai multe pretenţii.

Coman se ştie ce probleme are, Cristescu s-a antrenat doar trei zile săptămâna aceasta, după gripă, Hadnagy la fel, Ilyes a făcut febră şi nu am putut să-l folosesc, la fel şi Cătălin Munteanu, iar Zaharia a fost suspendat. Ne-au lipsit în acest meci jucătorii importanţi, care au dus greul în acest tur de campionat. Dacă Grigore ar fi reuşit să marcheze pe final, cred că obţineam un rezultat just.

Acesta e fotbalul. Păcat că luăm goluri prosteşti, facem greşeli copilăreşti şi pierdem puncte. Trebuie să mergem mai departe şi sperăm să câştigăm meciul cu FC Timişoara", a declarat antrenorul formaţiei de la poalele Tâmpei, Viorel Moldovan.