Succes dramatic obținut de CSU Cuadripol Brașov în Divizia A

0
Tsvetelin Ivanov a marcat 19 puncte în duelul cu CSM București Foto: Arhivă

În etapa a XV-a a Diviziei A de baschet masculin, CSU Brașov a bifat cea de-a doua victorie a sezonului. „Studenții" au învins, în această seară, pe propriul teren, pe CSM București, scor 84-80, pe sferturi 24-24, 17-14, 19-23, 24-19.

Chiar dacă au fost conduși cu 24-30 la începutul sfertului doi, brașovenii au revenit pe tabelă și au intrat în avantaj la pauza mare (41-38).

În ciuda faptului că au condus chiar și la șapte lungimi distanță (57-50 min. 26), gazdele au cedat ostilitățile la finalul sfertului trei și au permis bucureștenilor să intre în avantaj înaintea ultimei reprize, scor 61-60.

Ultimul sfert a fost dramatic, cu multe răsturnări de situație. Astfel, cu cinci minute înaintea finalului partidei, oaspeții conduceau, scor 76-72, dar băieții lui Dan Calancea au dat dovadă de tărie de caracter și au revenit pe tabelă, adjudecându-și cel de-al doilea succes al sezonului în Divizia A.

Pentru gazde au punctat: Marinkovic - 26p, Ivanov - 19p, Boian - 15p, Mladenovic - 14p, Bubanja - 7p și Flaundra - 3p. De la oaspeți s-au evidențiat: Marojevic - 25p, Samailovic și Habus, câte 17p și Santana - 15p.