Braşov: Opt medalii pentru înotătoarea Roxana Samoilă

0

În intervalul 17-21 iunie, la Bucureşti s-au organizat Campionatele Naţionale de juniori şi seniori la înot în bazin descoperit.

Reprezentanţii Clubului Sportiv Municipal Braşov au avut o evoluţie  de senzaţie, onţinând un număr total de 35 de medalii (25 la seniori şi 10 la juniori). 12 medalii au fost de aur, 10 de argint, iar 13 de bronz. Înotătoare de la poalele Tâmpei, Roxana Samoilă, a avut o prestaţie de excepţie, cucerind opt medalii. Dintre acestea, trei au fost de aur (50, 100 şi 200 de metri bras), trei de argint (200 şi 400 de metri mixt; 200 de metri fluture) şi două de bronz (4 x 100 de metri liber şi mixt).

La general, sportiva, care este studentă la Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport din cadrul Universităţii Transilvania, s-a clasat pe ultima treaptă a podiumului, după mult mai celebrele Camelia Potec (locul I) şi Ionela Cozma, acumulând un total de 239 de puncte.

În acelaşi timp, Cătălin Cosma a terminat pe prima poziţie la 200, 400, 800 şi 1.500 de metri liber. Sabina Papp a ieşit în evidenţă la juniori, clasându-se prima la 50 şi 100 de metri bras. La aceeaşi categorie de vârstă, Alexandra Asimine a cucerit medalia cea mai strălucitoare la 200 de metri fluture.