FOTOGALERIE Braşovul are campioane naţionale la gimnastică ritmică

0
Braşovul are campioane naţionale la gimnastică ritmică, Foto: arhivă CSU Braşov

Braşovul se poate mândri cu o performanţă extraordinară în sport. După o pauză de mai bine de 20 de ani, cinci braşovence strălucite au devenit campioane naţionale la categoria de vârstă 6-8 ani.

În weekend, gimnastele de la CSU Braşov au participat la Campionatul Naţional de Gimnastică Ritmică pentru Copii, desfăşurat la Ploieşti. La competiţie au participat peste 100 de gimnaste de la 13 cluburi din ţară.

brasov, gimnastica ritmica brasov, sportive brasov, gimnaste brasov, CSU brasov, campioane nationale brasov

Tinerele gimnaste muncesc foarte mult, iar efortul lor este răsplătit prin rezultate remarcabile pentru Braşov. Campionatul Naţional a fost a 5-a competiţie a sportivelor de gimnastică ritmică din acest an. Buna pregătire şi ambiţia le-au transformat pe gimnaste, şi la aceste competiţii, în ocupantele locului I.

Clubul sportiv din Braşov a participat la competiţie cu sportivele cu vârste cuprinse între 6 şi 8 ani: Rebeca Anton, Daria Balmuj, Mara David, Miruna Urdea şi Ana Maria Todică. La competiţia individuală, Braşovul a fost reprezentat de Rebeca Anton şi Daria Balmuj.

Rebeca Anton, campioană naţională la gimnastică ritmică, Foto: arhivă CSU Braşov

La categoria individual compus, podiumul a revenit în mare parte Braşovului, astfel că sportiva Rebeca Anton, de doar 7 ani a reuşit să urce pe prima treaptă, iar Daria Balmuj a urcat pe locul al III-lea.

Braşovul a avut reprezentante şi la categoria de vârstă 9-10 ani, participante fiind gimnastele Ana Frîncu şi Diana Scobelev. Gimnastele sunt antrenate de Banciu (Cioriceanu) Simona si State Alina. Din cele 54 de sportive participante, Diana s-a clasat pe locul 15, iar Ana a ajuns în a doua jumătate a clasamentului.

Braşovul a obţinut rezultate bune şi în cadrul competiţiei ansamblurilor. Echipa braşoveană s-a clasat pe locul al III-lea.

Ai aflat ceva interesant, ai pozat sau ai filmat? Scrie-ne pe brasov@adevarul.ro!