Braşov: Unirea Alba Iulia - FC Braşov 0-1 / Debut cu dreptul pentru Moldovan

0

Viorel Moldovan a debutat cu dreptul la FC Braşov. În prima etapă a sezonului, "stegarii" au învins cu 1-0, la Alba Iulia, nou-promovata Unirea. Golul oaspeţilor a fost marcat de Hadnagy. Chiar dacă nu au avut un nivel superior fotbalistic, experienţa braşovenilor şi-a spus cuvântul!

REZULTAT FINAL. UNIREA ALBA IULIA - FC BRAŞOV 0-1

OCAZIE MONUMENTALĂ UNIREA ALBA IULIA: PORTARUL DANI COMAN A IEŞIT GREŞIT LA O CENTRARE, MINGEA A AJUNS LA ATACANTUL GROZAV, AL CĂRUI ŞUT DIN CINCI METRI A FOST RESPINS IN EXTREMIS, ÎN CORNER, DE CRISTESCU !!!

Ultima modificare şi la FC Braşov: intră brazilianul Nene şi iese Zaharia

De la margine s-au arătat 3 minute de prelungire

FC Braşov are o posesie net superioară pe finalul acestui joc!

min. 87 - ocazie FC Braşov
: Cristescu îl deschide perfect pe Dedu, al cărui şut la colţul scurt este respins în corner de Cernea

min. 86 -
Viorel Moldovan efectuează a doua modificare: Nicolae Grigore este înlocuit de Cristescu

min. 80
- ultima modificare la Unirea Alba Iulia. Adrian Falub întăreşte ofensiva: îl introduce în teren pe Bobi Verdeş, în locul lui Cristea.

min. 76 -
înlocuire şi la "galben-negrii": Hadnagy este schimbat cu Dedu

min. 73
- Schimbare la gazde: Olah îl înlocuieşte pe Dâlbe

Deşi sunt în dezavantaj, gazdele nu dau semne că ar putea reveni în joc. Braşovenii au posesia la mijlocul terenului.

min. 66 - Mihai Roman
a şutat periculos de la 25 de metri, dar balonul a trecut pe lângă poartă!

min. 64 - Cernea
este avertizat de centralul întâlnirii

min. 63 - schimbare la Unirea Alba Iulia: Poverlovici
este înlocuit cu Sergiu Costea

min. 60 -
gazdele atacă în valuri. Fundaşii braşoveni sunt depăşiţi uşor de atacanţi adverşi, dar Coman este la post.

min. 55 -
Nae Constantin a primit cartonaş galben !

Spectatorii scandează "ruşine" şi "hoţii", la adresa centralului !!!

min . 53
- fază controversată în careul braşovenilor: Rade Veljovic a intrat în careu şi a fost deposedat de Nae Constantin, care a intrat la limita regulamentului. Gazdele au cerut penalty, însă centralul a dictat lovitură liberă pentru "stegari", considerând că Veljovic a simulat !

Căpitanul gazdelor, Răzvan Dâlbe, a fost avertizat după o intrare asupra lui Attila Hadnagy !

S-a reluat partida !

FINAL DE PRIMĂ REPRIZĂ !!!
După primele 45 de minute, FC Braşov conduce la Alba Iulia cu 1-0, prin golul marcat de Hadnagy, în minutul 40 !!!!

min. 44 - ocazie mare de egalare a gazdelor:
Cristea a executat perfect o lovitură liberă de la 18 metri lateral, iar Coman s-a întins cu un ultim reflex şi a respins în bară, iar apoi fundaşii braşoveni au trimis mingea în corner !

min. 40 - GOOL FC BRAŞOV !!! Cătălin Munteanu a centrat perfect de pe partea stângă, iar Hadnagy a reluat cu latul în poartă, din cinci metri !!! 0-1.

Cu 10 minute înainte de pauză, gazdele controlează partida. Braşovenii combină la mijlocul terenului, dar pierd repede mingea, dându-le posibilitatea jucătorilor lui Falub să se remarce pe contraatac.

min. 32 - ocazie importantă FC Braşov:
greşeală în defensiva gazdelor, speculată de Zaharia, care şi-a încercat şutul de la 30 de metri lateral. Cernea ieşise din poartă, dar mingea a trecut puţin pe lângă.

min. 24 -
balonul a circulat pe traseul Ezequias - C. Munteanu - Zaharia, iar ultimul a reluat peste poartă din 10 metri !

min. 22
- Bucurică a şutat periculos, plasat, de la 30 de metri, dar mingea a ocolit de puţin stâlpul porţii lui Coman

min. 18 -
tânărul Grozav l-a depăşit lejer pe Abrudan, a centrat periculos în faţa porţii, dar C. Munteanu a respins în corner

min. 13 - Ilyes
a centrat de la 30 de metri, iar Zaharia a reluat, cu capul, pe lângă poartă

min. 4 -
gazdele domină. Abrudan a respins din faţa lui Grozav centrarea venită de la Ionuţ Bălan.

min. 3 -
gazdele au avut prima ocazie. Şutul lui Grozav din marginea careului mic a fost reţinut de Coman. La faza următoare, Cristea a şutat peste poartă.

min 1 - startul partidei. FC Braşov a avut lovitura de start.

ora 17.55
- în tribune sunt prezenţi circa 4.000 de suporteri, dintre care circa 100 de susţinători braşoveni

Antrenorul Viorel Moldovan i-a trimis în tribune pe Bogdan Niculae şi Adrian Senin.

Cei doi antrenori au trimis în teren următoarele formaţii:

FC BRAŞOV: 1. Coman - 20. Voicu, 4. Abrudan, 23. N. Constantin, 3. Ezequias - 14. Roman, 8. Grigore, 10. Ilyes (cpt), 7. C. Munteanu - 11. Zaharia, 9. Hadnagy    Antrenor: Viorel Moldovan

Rezerve: Kajcsa - Oros, Ionescu, Cristescu, Dedu, Alex Piţurcă, Adriano Miranda Nene

UNIREA: 12. Cernea - 6. Rădoi, 2. Poverlovici, 33. Bumbac, 23. Bucurică - 17. I. Bălan, 5. Dâlbe (cpt), 19. Fl. Dan, 14. C. Cristea - 7. Grozav, 18. Veljovic   Antrenor: Adrian Falub

Rezerve: Rotaru - Bonacin, Olah, Selagea, Sg. Costea, Norbert Varga, Bobi Verdeş

Partida va fi condusă la centru de Marian Bordean (Sibiu), ajutat la cele două tuşe de Mircea Orbuleţ (Bucureşti) şi Liviu Ciubotariu (Galaţi). Rezervă de arbitru este Paul Unimatan (Zalău). Călin Mircea din Bucureşti şi Nicolae Grigorescu din Timişoara sunt observatorii întâlnirii.