Juniorii de la FC Braşov s-au împiedicat de Universitatea Craiova

0

În aceste zile, pe stadionul „Ion Oblemenco“ din Bănie se dispută partidele Grupei D a turneului zonal de juniori B, în competiţie fiind angrenată şi echipa FC Braşov, alături de Universitatea Craiova, Banatul Timişoara sau CFR Cluj.

Echipa de juniori B a lui FC Braşov, antrenată de Nicolae Văduva şi Mihai Panache, a terminat la egalitate, scor 1-1, meciul cu Universitatea Craiova, contând pentru turneul zonal care se disputa în Bănie. Tinerii jucători braşoveni au deschis scorul în minutul 20 prin Damian, însă oltenii au reuşit să egaleze în minutul 71 prin Lupu.

Puteam câştiga acest joc. Am început bine, am marcat prin Damian şi am mai ratat câteva ocazii clare prin Enceanu, Emil Zaharia şi Damian, prin care puteam închide jocul. Am fost egalaţi după o greşeală în defensivă, iar în ultimul minut am avut o bară prin Airinei. Mai avem două meciuri şi sper să obţinem calificarea în semifinale", a declarat antrenorul braşovenilor, Nicolae Văduva.

La meci au asistat circa 200 de spectatori, printre care şi mulţi oameni de fotbal curioşi să vadă la lucru tinerele speranţe ale Craiovei.

În acest meci, pentru FC Braşov au evoluat următorii jucători:  Florin Iacob - Airinei, Potecu, Stanciu, Boghez - utu (73 Cristi Iacob), Stachie, (78 Cosmin Zaharia), Popa (65 Enceanu) - Emil Zaharia, Damian, Acsinte (76 Blănaru).

În celălalt meci disputat astăzi în grupa D, LPS Banatul Timişoara şi CFR Cluj au terminat la egalitate, scor 2-2.

Marţi, de la ora 11.30, FC Brasov va întâlni pe CFR Cluj, iar joi, tot de la 11.30, pe LPS Banatul Timişoara.

Câştigatoarea turneului zonal de la Craiova va juca în semifinale, într-o manşă tur / retur cu echipa care va câştiga grupa B, din care fac parte Viitorul Constanţa, FC Nicolae Dobrin, Steaua şi Poli Iaşi.