Înfrângeri pe linie pentru CSU Cuadripol Braşov

0

În etapa a XIV-a a Diviziei A de baschet masculin, CSU Cuadripol Braşov a pierdut, aseară, confruntarea susţinută în deplasarea de la BC Gladiator Cluj Napoca.

Gazdele s-au impus cu 87-80, pe sferturi 20-24, 23-15, 20-17, 24-24. Chiar dacă s-au confruntat cu numeroase probleme medicale în ultimele zile, fiind nevoiţi să-şi amâne meciul cu BC Târgu-Mureş din cauza gripei, băieţii lui Dan Calancea au evoluat curajos, clujenii impunându-se greu, la finalul unui meci aprig disputat.

Primul sfert a aparţinut braşovenilor, care au cedat complet ostilităţile în repriza secundă, astfel că BC Gladiator conducea, la pauza mare, cu 43-39. Chiar dacă au dat impresia că pot reveni în joc (72-68 min. 34), „studenţii" au bifat o nouă înfrângere, care-i afundă şi mai mult în subsolul clasamentului.

Pentru braşoveni au marcat: Bubanja - 20p, Paliciuc - 19p, Marinkovic - 16p, Mladenovic - 11p, Flaundra - 8p şi Chirof - 6p. De la gazde s-au remarcat: Levine - 26p, Dawson - 16p, Howard - 15p şi Melnik - 13p. CSU Cuadripol Braşov îşi va disputa mâine, de la ora 19.00, în deplasare, restanţa cu BC Târgu Mureş.