Braşov: Captură de 5.389,16 kg de peşte

0

SC Doripesco SA a organizat în perioada 9-13 august 2010 Cupa Doripesco Senior, ediţia a II-a, pe balta 4 a complexului piscicol de la Vadu Roşu. La final de competiţie, cele 6 echipe au avut o captură totală de 5.389,16 kg, iar captura concursului a fost un crap de 10,21 kg capturat de echipa condusă de Mircea Vodă.

Anul acesta, Cupa Doripesco Senior a regrupat 6 echipe din toată ţara care s-au întrecut pentru locul I.

Grupa Energy Carp Braşov alcătuită din Apetrei Adrian, Doru Mailat şi Andrei Vasile au capturat 1.459,13 kg capturate în 96 de ore de competiţie s-au clasat pe locul I, Tata Niţu Carp Team format din Niţu Ion, Niţu Irinel şi Ursică Dorin s-au clasat pe locul II cu 1.038 kg capturate în 96 de ore, iar locul III l-au obţinut Vodă Mircea, Bodo Janos şi Ceangău Alexandru din Mureş Team cu 1.031,02 kg capturate.

Cupa Doripesco Senior a avut loc pentru prima dată în octombrie 2009, când echipele din Braşov, Sf. Gheorghe, Tg. Mureş, Roşia Montană, Cluj şi Iaşi s-au întrecut pentru locul I. La final de competiţie, echipa din Cluj a obţinut locul I cu 466 kg, iar captura totală a concursului a fost de 11.560 kg.

Doripesco s-a remarcat în ultimii ani ca lider naţional în organizarea de competiţii de pescuit sportiv. Baza piscicolă de la Vadu Roşu oferă atât bălţi de pescuit în sistem tradiţional, cât şi bălţi destinate pescuitului sportiv profesionist (catch and release).

În anul 2009, pe balta numărul 4 de la Vadu Roşu s-a înregistrat şi recordul naţional de 18.532 kg peşte prinse de 21 de echipe, în 96 de ore. (Locul I pescuind 1.549,24 kg/96 de ore).

Ai aflat ceva interesant, ai pozat sau ai filmat? Scrie-ne pe brasov@adevarul.ro!