Brăila, oraşul în care parcurile pentru copii în care s-au investit 200.000 de euro s-au transformat în parcări ad-hoc, murdare şi pline de gropi
0În ultimii doi ani, zeci părculeţe pentru copii - inaugurate cu fast de politicieni - au fost distruse şi transformate în parcări ad-hoc. Singurele zone verzi rămase în oraş sunt Grădina Mare şi Parcul Monument dar şi acolo se constată că nu este oferit nimic ca punct de atracţie cetăţenilor, cu atât mai puţin copiilor.
Multe dintre părculeţele dintre blocuri au fost amenajate în anul 2004 de fostul primar Anton Lungu, care a investit în spaţiile de joacă pentru copii circa 100.000 de euro.
Proiectul a fost preluat şi dezvoltat de următorul primar al municipiului, Constantin Cibu, care până în 2008 a mai băgat în respectivele parcuri cam tot 100.000 de euro.
Tot primarul Cibu a fost cel care a retras paza acestor locuri de joacă astfel că, în scurt timp, unele au ajuns o amintire.
Cibu a dat, Cibu a luat
Părculeţul din Bulevardul Dorbanţilor, de vizavi de Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă, a fost transformat rapid de hoţi, în maidan şi, ulterior, a ajuns parcare auto.
„Cât a fost pază, copiii de la blocurile din zonă se jucau aici, se respecta programul de odihnă, nu au fost probleme. După ce a fost luată paza, au început să vină seara tot felul de puşti şi puştoiace, foarte obraznici, care au rupt balansoarele şi leagănele. Într-o singură noapte, a dispărut gardul de sârmă, iar într-o lună ţiganii au cărat la fier vechi tot ce era metalic", ne-a declarat Elena Neagu, locatară.
La ora actuală, se poate spune că locuitorii din zonele cu blocuri sunt împărţiţi în două tabere. Cei care nu mai au copii mici sunt mulţumiţi de inexistenţa parcurilor şi a zonelor verzi care au fost transformate în parcări.
Aşa, spre exemplu cei care locuiesc în zona blocurilor H 1-6 s-au trezit cu parcări încăpătoare, dar fără niciun petec de verdeaţă.
„Este mai bine aşa, nu mai vin copii să ne deranjeze, în plus nu mai stăm cu grijă că ne zgărâie cineva maşinile", ne-a declarat Ştefan Mihăilă, 55 de ani, de la blocul H 3.
Cei care au copii mici spun că, dimpotrivă, ar fi trebuit păstrate locurile verzi pentru că, de când acestea au dispărut, praful este la el acasă în toată zona.
În curtea Serviciului de Administrare şi Gospodărire Locală sunt mai multe obiecte de mobilier pentru parcurile de joacă avariate, care aşteaptă să fie reparate.
"Nu am cedat încă şi nici nu cedăm în faţa celor care distrug aceste bunuri. Le-am adunat pe cele stricate şi le vom repara în această primăvară, după care le vom reda cetăţenilor şi le vom monta acolo unde sunt părculeţele din administrarea noastră, în cartiere", ne-a declarat Dan Apostol, şeful serviciului.