Botoşani: Trupa lui Ştefan Apostol s-a calificat în faza următoare a Cupei României

0

FC Botoşani a învins în această după amiază cu scorul de 3-2 formaţia de liga a III-a Rapid CFR Suceava.

După un start de campionat nereuşit FC Botoşani a făcut uitată înfrângerea de pe teren propriu din meciul cu Dunărea Giurgiu învingând în deplasare formaţia Rapid CFR Suceava cu scorul de 3-2. Botoşănenii au deschis scorul în prima repriză prin Boroştean în minutul 12, care a transformart o lovitură liberă de la circa 25 de metri.

Deşi au mai beneficiat de o serie de ocazii până la pauză, elevii lui Ştefan Apostol nu au mai punctat şi după 45 de minute scorul era 0-1. FC Botoşani începe foarte bine şi repriza secundă şi în minutele 65 şi 68 Vrabie şi Caragea duc scorul la 0-3 şi deja calificarea părea jucată. Sucevenii au revenit pe finalul jocului şi în minutele 74 şi 75 au marcat două goluri dar nu a fost de ajuns pentru calificare. Astfel FC Botoşani reuşeşte calificarea în faza următoare a Cupei României.