Prima ninsoare a făcut deja o victimă la Botoşani
0
Prima ninsoare căzută la Botoşani a făcut deja o victimă. Drumarii au scos utilajele la înaintare.
Un mort şi un rănit grav, acesta este bilanţul primelor ore de la prima ninsoare care a căzut la Botoşani. Accidentul s-a produs cu puţin timp în urmă pe drumul care leagă Botoşani de Săveni. Şoferul a pierdut controlul volanului. potrivit primelor date oferite de poliţişti, conducătorul auto nu a adaptat viteza la condiţiile de drum. Autoturismul nu era ehipat cu anvelope de iarnă.
Ninsoarea a fost mai abundentă în zonele de nord ale judeţului, în special în Darabani şi Rădăuţi Prut.
Direcţia Judeţeană de Drumuri şi Poduri a scos 20 de utilaje de deszăpezire, împrăştiind aproape 100 de tone de material antiderapant. Şi Secţia Drumuri Naţionale a folosit 14 utilaje de deszăpezire, acţionând pe toate sectoarele de drum naţional.
Numărul de telefon la care pot suna botoşănenii dacă întâmpină sectoare de drum blocate este 0231.510792 - Direcţia de Drumuri Judeţene