Leafă de 1.000 de euro pentru şefii de asociaţii
0Raportul Corpului de Control al Primăriei a scos la iveală că unii administratori de bloc câştigă cel puţin 4.000 de lei. O parte dintre şefii de la asociaţiile de propietari au salarii fabuloase, mai mari chiar decât ale unor directori de instituţii publice.
În vremuri de criză, salariaţi care vin când vor la serviciu obţin mii de lei din banii botoşănenilor. În urma unor controale ale Primăriei la asociaţiile de proprietari din oraş s-a descoperit că unii dintre administratorii contabili câştigă lunar salarii de 4.000 lei, iar pe lângă leafă mai primesc stimulente pentru ore suplimentare şi prime de vacanţă.
Banii botoşănenilor, lefuri pentru şefii de asociaţie
Cele mai grave neregului au fost descoperite la asociaţiile de proprietari 5, 6, 19, 53 şi 61, unde banii încasaţi pe întreţinere de la locatari erau cheltuiţi în cea mai mare parte pentru salarii. Potrivit şefilor Primăriei, la asociaţia de proprietari numărul 61, 35% din banii încasaţi au fost plătiţi la Termica, 19% la E.ON Gaz, 0,47% la E.ON Electrica şi nu mai puţin de 36% au fost alocaţi pe fondul de salarii.
„La această asociaţie, adminsitratorul contabil Maria Burlacu are pentru patru ore de contract de muncă un salariu lunar de 4.000 de lei, în condiţiile în care şi-a mai acordat în martie şi aprilie stimulente salariale fără a fi impozitate şi care nici nu au fost prinse în statele de plată“, a declarat viceprimarul Florin Ghiorghiţă.
Acesta a menţionat că angajaţii asociaţiei şi-au acordat prime de vacanţă şi ore suplimentare fără a fi trecute în foile de pontaj. „Noi am amendat şefii asociaţiilor cu câte 500 de lei pentru toate aceste nereguli, dar cred că oamenii trebuie să ştie ce se întâmplă la ei în asociaţie“, a mai spus viceprimarul.
Asociaţie mai mult închisă
Deşi mai bine de o treime din banii strânşi la această asociaţie se duc pe salariile angajaţilor, în această zonă sunt cele mai sărace cartiere ale oraşului. Botoşănenii care locuiesc în Donici au rămas stupefiaţi când au auzit ce leafă are administratorul, mai ales că nu este de găsit. „Nu pot să cred aşa ceva! Tot timpul este închis la asociaţie. Chiar şi acum este lacăt pe uşă, iar în cartier nu se face nimic“, a declarat Viorel Ailenei, unul dintre botoşăneni care locuieşte în Donici. Administratorul Maria Burlacu nu a putut fi contactată pentru a comenta controlul Primăriei. Pe de altă parte, preşedintele Federaţiei Asociaţiilor de Proprietari din Botoşani îşi apără colegii.
„Eu sunt de părere că Primăria a făcut aceste controale pentru a obliga asociaţiile de proprietari să încheie contracte individuale cu Termica. Cei care nu au vrut să încheie aceste contracte au fost controlaţi şi sancţionaţi“, a spus Petrică Butnaru.