Botoşani: Portret/Dan Vicol: Îşi trăieşte viaţa în cabina de proiecţie

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Dan Vicol este unul dintre puţinii operatori care mai lucrează cu rolele de film. De 26 de ani stă într-o cămăruţă, de unde vede doar imaginile de pe ecran.

Botoşăneanul de 44 de ani şi-a petrecut aproape toată viaţa printre cei mai talentaţi actori ai lumii. Dan Vicol, operator la Cinematograful Unirea, ştie pe de rost replici din cele mai frumoase filme produse în România, dar şi în lume.
Pasul către lumea filmului l-a făcut în 1983, după ce a absolvit Liceul de Tehnică Cinematografică din Bucureşti. La angajare avea de ales între a lucra în studiourile de film Sahia sau Buftea, la un post de televiziune sau să se întoarcă acasă.


S-a angajat la un cinematograf comunal


În cele din urmă, forţat de compromisurile financiare, a ales să revină la Botoşani. „Mi-ar fi plăcut să lucrez la Buftea, dar mătuşa la care stăteam atunci locuia la aproape 60 de kilometri de studioul de film. Aşa că m-am întors la Botoşani“, spune Dan Vicol. După absolvire, a fost repartizat la cinematograful din comuna Truşeşti.

Era tot timpul foarte aglomerat. Erau multe fabrici în apropiere, iar oamenii care nu aveau alternative pentru timpul liber veneau sâmbăta şi duminica la film. Nu mai conta ce fel de film rula: românesc, rusesc, indian sau chinezesc. Cel mai aglomerat era la filmele indiene“, îşi aminteşte bărbatul. La Truşeşti a fost operator timp de cinci ani, după care în 1990 a primit un post la Cinema Unirea. Schimbarea locului de muncă la cinematograful central din Botoşani i-a adus multe satisfacţii. Filme mai bune, multe premiere, oameni atraşi de filme de calitate.


Defecţiunile
scandalizau publicul


Totuşi, publicul de la oraş era mult mai critic când apăreau defecţiuni tehnice. „Mulţi fluierau la orice întrerupere a peliculei. Trebuia să mă mişc repede să o remediez, pentru că aşteptau reluarea filmului câteva sute de oameni. Odată mi-a explodat lampa cu xenon de la unul din aparate şi am crezut că voi fi linşat. Era un film bun şi lumea nu avea răbdare“, a spus operatorul.


Deşi este foarte ataşat de cele trei aparate cu role pe care lucrează de 20 de ani, Dan Vicol speră că aparatele moderne de proiecţie vor ajunge şi la Botoşani.

Întrebări şi răspunsuri
Nu regretaţi că nu aţi ales studiourile din Bucureşti?
Nu-mi plac aglomeraţia şi agitaţia din Capitală. După absolvirea liceului, fiecare a ales ce i-a plăcut. Eu am vrut să lucrez la un cinematograf şi acum tot asta aş alege dacă aş începe de la zero.


Ce vedete aţi întâlnit de-a lungul timpului?
Mai ales în perioada comunismului veneau la premiere aproape toţi marii actori care jucau atunci în filme. De exemplu, când lucram la cinema în Truşeşti şi am pus filmul „Declaraţie de dragoste“, l-am întâlnit pe actorul principal, Adrian Păduraru, care venise la premieră chiar şi acolo.

Ce-i place
În timpul liber, botoşăneanului îi place să joace table. Chiar dacă îşi petrece viaţa printre filme, stă ore bune şi în faţa televizorului. Are o pasiune pentru filmele româneşti, deşi pe multe dintre ele le-a văzut şi de 20 de ori.

Ce nu-i place
Nu-i place aglomeraţia şi nu agreează petrecerile unde se adună prea multă lume. Nu-i place să stea mult de vorbă, de aceea evită persoanele foarte insistente.

Profil
Născut. 28 martie 1965, Botoşani.
Studii. Liceul de Tehnică Cinematografică, Bucureşti.
Familie. Este căsătorit, are un copil.

Botoşani

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite