FC Botoşani s-a umplut de ruşine în cupă

0

Echipa fanion a judeţului a fost din nou eliminată ruşinos din Cupa României. În turul al IV - lea al competiţiei aceasta a evoluat la Roman, în compania formaţiei Petrotub din localitate.

Echipa din liga a treia a câştigat cu 1 - 0, unicul gol fiind marcat în minutul 88, după o centrare pe care portarul Roheţchi, una din noile achiziţii ale botoşănenilor, a respins-o în picioarele unui jucător advers. Momentul decisiv al partidei se consumase însă în minutul 84, când roşu-alb-albaştrii au beneficiat de un penalty după un fault asupra atacantului Chişu. Lovitura de la 11 metri a fost executată de Boroştean în dreapta portarului, iar acesta a respins. Marius Popescu a mizat pe: Rohetki - Patache, David (Poverlovici), Atudorei, Acsinte (cpt) - Vrabie (Nicolae), Vaşvari, M.Bordeianu, Boroştean - Matei (Chişu), Sandu. Şi anul trecut FC Botoşani a fost eliminată de la primul meci, atunci pierzând în faţa Rapid CFR Suceava.